• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Toruń: 32. rocznica powstania Radia Maryja

  W Toruniu odbyły się w sobotę, 2 grudnia 2023 r. obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Głównym punktem uroczystości rocznicowych była Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego. Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

  Do Torunia od rana przybywali słuchacze, którzy chcieli podziękować Bogu za Radio Maryja. Pielgrzymi odwiedzili siedzibę toruńskiej rozgłośni przy ul. Żwirki i Wigury, ale również pojawili się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

  – Radio Maryja jest dla mnie całym życiem. Słucham jednej części w nocy od 32 lat, nawet kiedy pracowałam na Białorusi, to siostra z Poznania zadzwoniła do mnie i mówiła: „Słuchaj Radia Maryja”. Robię to z radością. Na rocznicy Radia Maryja jestem po raz pierwszy, ale 32 lata dziękuję Bogu za ten cud, fenomen Matki Boskiej, ojca Tadeusza i ojców redemptorystów – wskazała siostra Józefa ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Szczecinie.

  Główne obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja odbyły się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Bema. O godz. 12.00 rozpoczęła się medytacja pierwszosobotnia, następnie wierni odmówili Różaniec. Po zakończeniu modlitwy różańcowej miał miejsce koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. O godz. 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

  Przed rozpoczęciem Mszy św. do zgromadzonych zwrócił się Dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

  – Maryjo, Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, Jutrzenko Nowego Świata, prosimy Cię słowami Jana Pawła II: „Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i odważnie głosić Ewangelię Życia. Okaż się nam matką niezawodnej nadziei i czuwaj nad nami wszystkimi. Maryjo, z Tobą mówimy – Przyjdź Panie Jezu!” – wskazał ks. abp Wacław Depo w homilii.

  List do uczestników obchodów 32. rocznicy powstania Radia Maryja skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała go szef Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych. Ze swoim słowem do zgromadzonych zwrócił się także ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej. Podkreślił, że media katolickie są jednym z gwarantów dążenia do prawdy o Kościele, świecie, człowieku.

  – Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu i dążenia do prawdy o człowieku, świecie i Kościele. Papież Franciszek w swoim nauczaniu przestrzega współczesnego człowieka przed różnymi formami totalitaryzmów i ideologiczną kolonizacją, która stara się spłaszczyć rzeczywistość i pozbawić człowieka żywej wiary w Boga. Lekarstwem na taki świat jest odważne dążenie do prawdy, dyskusja na argumenty, unikanie agresji, kłamstwa, nienawiści oraz próba budowania mostów, a nie ciągłe rozpalanie ducha wojny i zemsty. Niestety, współczesny świat pełen jest napięć, konfliktów, brutalnych wojen. Bardzo byśmy chcieli, aby w naszym domu, któremu na imię Polska, panował pokój i duch roztropnej troski o dobro wspólne. Katolickie media mają w tym pomagać, gdyż kierują się zasadą służby Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi – wskazał ordynariusz diecezji toruńskiej.

  Na zakończenie Eucharystii słowo do pielgrzymów skierował o. Dariusz Paszyński CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.
  Wydarzenie transmitowały TV Trwam oraz Radio Maryja.

  za: radiomaryja.pl

  Udostępnij