• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tatry: ikona MB Nieustającej Pomocy zawisła w schronisku na Hali Ornak

  31 maja 2024 r. w znanym schronisku na Hali Ornak w Tatrach miało miejsce pobłogosławienie i umieszczenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ikonę przywieźli harcerze z Harcerskiej Gromady Wilków im. św. Jana Pawła II, a pobłogosławił o. Andrzej Kiełbasa CSsR, przełożony domu redemptorystów „San Clemente” w Kościelisku.

  Wszystko to miało miejsce w związku z 15-leciem tzw. „Wezwania Tatrzańskiego” w dniu 27 czerwca 2009 r., w święto MB Nieustającej Pomocy na Hali Ornak. W tym dniu  wędrowałem samotnie przez deszczową Dolinę Kościeliską i po dojściu do Hali Ornak usłyszałem w sobie wezwanie Maryi, by utworzyć męską drużynę harcerską, w której byliby chłopcy – sieroty lub pół sieroty – oraz chłopcy z pełnych rodzin. Potem zrozumiałem, że za sieroty społeczne można uznać osoby, które mają formalnie rodziców, ale oni się nimi nie za bardzo interesują.

  Krótko po „Wezwaniu Tatrzańskim” zorganizowałem małą, prywatną wyprawę w Beskid Niski z udziałem chłopców z domu dziecka oraz z rodzin. Na tej wyprawie powstała koncepcja powołania drużyny harcerzy o nazwie: Harcerska Gromada Wilków. Gromada przyjęła po niedługim czasie jako swojego patrona św. Jana Pawła II.

  tekst i fot.: hm. Jerzy Gach

  Udostępnij