Syberia: inauguracja roku jubileuszowego w 15-lecie poświęcenia kościoła w Kemerowie
Wspólnota rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Serca NMP w Kemerowie na Syberii uroczyście rozpoczęła rok jubileuszowy w 15-lecie poświęcenia kościoła. Od prawie 30 lat pracują tam polscy redemptoryści.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczął koncert w wykonaniu studentów Kemerowskiego Instytutu Kultury zaprzyjaźnionego z parafią „Teatru Muzycznego AKADEMIA” pod dyrekcją pani Profesor Inny Szorochowej. W programie koncertu pt. „Na chwałę Twoją śpiewamy Panie” słuchaliśmy pięknie wykonanych utworów o tematyce religijnej.
Wśród zaproszonych gości byli obecni: ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, bp Józef Werth; biskup pomocniczy prawosławnej Metropolii Kuzbaskiej Daniel; przedstawiciel Duchownego Centrum Muzułmanów Kuzbasu Rusłan Muchamedszyn, pastorowie Kościoła protestanckiego Jurij Stolarew i Władymir Arendarenko. Uczestniczyli także duchowni kościoła prawosławnego i przyjaciele parafii.
29 września 2024 r. o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa Józefa Wertha. Współcelebrowali o. Paweł Jurkowski CSsR, proboszcz parafii w Kemerowie, a także o. Andrzej Legieć CSsR, proboszcz parafii w Orenburgu, który przyjechał na uroczystości jubileuszowe wraz ze swoimi parafianami.
W kazaniu do zgromadzonych licznie wiernych ksiądz biskup podkreślił historyczne znaczenie tej ważnej daty. Wiele pokoleń wiernych prosiło Boga o dar świątyni. Długa była droga realizacji projektu budowy kościoła. Marzenia o świątyni pojawiły się od samego początku istnienia wspólnoty, gdy w Kemerowie rozpoczęli pracę pierwsi redemptoryści, o. Dariusz Łysakowski z Polski i o. Anthony Branagan z Irlandii. Modlitwy te zostały wysłuchane dzięki staraniom redemptorystów, którzy w tych latach pracowali w Kemerowie: ojców Zenona Gieńca, Grzegorza Lachowicza, Andrzeja Legiecia, Pawła Mroczka i Artura Wilczka.
Z okazji jubileuszu poświęcenia kościoła swoje gratulacje i pozdrowienia wystosowali między innymi: nuncjusz apostolski w Rosji, abp Giovanni d’Aniello, metropolita kuzbaski biskup Arystarch, główny mufti Kuzbasu Tagir Chazrat Bikciantaev, gubernator Kuzbasu Ilia Serediuk.
Pięknym darem dla parafii, jaki otrzymaliśmy na jubileusz od metropolity Arystarcha wraz z pozdrowieniami, był certyfikat dla ikony św. Michała Archanioła, która jest pisana dla naszego kościoła w warsztacie ikonografii diecezji kemerowskiej. Przekazał go uroczyście sekretarz diecezji protojerej Dimitrij Moszkin.
Dziś kemerowska parafia jest miejscem modlitwy miejscowej wspólnoty. Od 5 lat proboszczem parafii jest o. Paweł Jurkowski CSsR. Pod jego kierownictwem w parafii, prócz zwyczajnej pracy duszpasterskiej, realizowane są różne projekty.
Od 2017 roku projekt „Muzyka w kościele” zaprasza mieszkańców miasta i województwa do znajomości z perłami kultury muzycznej. Wykonawcy zapraszani na koncerty z Rosji i innych zakątków świata wprowadzają słuchaczy w świat duchowości i sztuki.
Chór MAGIS, działający przy parafii już piąty rok, liczy 80 osób różnych zawodów, wieku, wyznania. W repertuarze chóru znajduje się muzyka duchowna i świecka. Chór to nie tylko miejsce doskonalenia warsztatu muzycznego, ale przede wszystkim strefa osobistego wzrostu i pracy nad sobą.
W parafii działa również dziecięcy zespół FASOLKI, organizowane są bożonarodzeniowe festiwale, wykłady, konferencje, spotkania.
Parafia prowadzi również działalność charytatywną. Projekt charytatywnego „sklepu” SARI zaprasza do dzielenia się z potrzebującymi i mądrego pomagania ludziom. W parafii działa również szkoła organowa dla dzieci i dorosłych, kursy językowe, a w ostatnim roku rozpoczęliśmy projekt otwartej dla wszystkich kawiarenki „Klasztorna Kuchnia”.
Łącząc się z dziękczynieniu, wszystkich serdecznie pozdrawiamy!
o. Paweł Jurkowski CSsR, proboszcz parafii w Kemerowie na Syberii