• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Sto lat redemptorystów na Słowacji

  W 2021 roku redemptoryści na Słowacji obchodzą stulecie od przybycia do tego kraju. Z tej okazji w poszczególnych domach zakonnych przygotowano wiele wydarzeń. Pierwszym z nich będzie uroczyste otwarcie roku jubileuszowego w Stropkowie w dniach 21-23 marca.

  W programie jubileuszu planowana jest we wrześniu konferencja naukowa na temat 100 lat obecności redemptorystów na Słowacji. Od początku tego roku w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) publikowane są grafiki z cytatami z dzieł św. Alfonsa Marii Liguoriego, założyciela Zgromadzenia Redemptorystów. O kolejnych wydarzeniach jubileuszowych będziemy informować na bieżąco.

  Pierwsza wspólnota redemptorystów na Słowacji powstała jesienią 1921 roku w Stropkowie. Została utworzona przez redemptorystów obrządku greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Jednym z nich był bł. Metody Dominik Trčka CSsR. Z biegiem czasu ten pierwszy klasztor redemptorystów stał się duchowym centrum regionu Górnego Zemplina na Słowacji.

  Kolejne klasztory założono w Podolińcu (1922), Kostolnej (1923), Michalowcach (1931) oraz w Bratysławie (1935).

  Obecnie na Słowacji istnieją dwie jednostki Zgromadzenia Redemptorystów: Prowincja Bratysława-Praga (obrządek rzymskokatolicki) i Wiceprowincja Michalovce (obrządek greckokatolicki). Redemptoryści są znani przede wszystkim z misji parafialnych, rekolekcji, pracy duszpasterskiej w parafiach i apostolstwa za pośrednictwem środków społecznej komunikacji.

  o. Miroslav Bujdoš, CSsR / cssr.news

  Udostępnij