• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Siostry Misjonarki Najświętszego Odkupiciela: s. Teodora Shulak MSsR z Ukrainy przełożoną generalną

  Od 6 października 2022 r. odbywa się online XVII Kapituła Generalna Sióstr Misjonarek Najświętszego Odkupiciela. Hasłem przewodnim zostały wybrane słowa: „Iść razem”. Został wybrany nowy zarząd generalny, a przełożoną całego zgromadzenia wybrano greckokatolicką siostrę z Ukrainy, Teodorę Shulak MSsR. Serdecznie gratulujemy!

  Kapituła odbywa się online i już w jej trakcie uczestniczki doświadczyły, jak wspólna praca, modlitwa, walka o decyzje, wspólne milczenie jednoczą, nawet na ekranie – kilkakrotnie siostry z Ukrainy musiały z powodu alarmu udawać się do schronów i stamtąd kontynuować pracę. Kapituła generalna wyraziła solidarność z siostrami i mieszkańcami Ukrainy oraz zapewniła ich o modlitewnym wsparciu.

  Na wspólnych sesjach omawiane były tematy z czterech różnych działów. Imponujące były relacje – uzupełnione zdjęciami – z różnych działań i wydarzeń w okresie od ostatniej kapituły, zarówno na poziomie prowincji i regionów, jak i całego Zgromadzenia.

  Kapituła Generalna rozważyła następnie ocenę ankiety przesłanej do sióstr, której wyniki mają być dalej przekazywane Zgromadzeniu w celu określenia kroków na przyszłość. Koordynator Redemptorystów w Europie, o. Johannes Römelt CSsR, dał zachęcające impulsy o znaczeniu, zagrożeniach i szansach czasów przejściowych, o nadziei, o tożsamości, która pochodzi ze stabilnego centrum – Boga, który pozostaje wierny swojej obietnicy. Tam, gdzie w istotnych sprawach istnieje jedność, może być też wiele różnic. Mamy się troszczyć o oba wymiary naszego życia.

  Odbyły się również wybory do nowej rady generalnej poprzedzone dyskusjami plenarnymi, w różnych małych grupach i w grupach lokalnych, na przemian z pracą indywidualną, ciszą i modlitwą. Ostatecznie wybrano międzynarodową radę generalną: nową przełożoną generalną została s. Teodora Shulak (l. 42) z Prowincji Ukraińskiej, która żyje w obrządku greckokatolickim. Siostra Teodora była tam wcześniej przełożoną prowincjalną, jest teologiem i psychologiem.

  S. Erika Wimmer (l. 59) z Prowincji Niemcy-Austria, dotychczasowa wikaria generalna, została poproszona o kontynuowanie swojej posługi w następnej kadencji. Zajmuje się rekolekcjami i duszpasterstwem powołań. Nową radną generalną została s. Grisol Iturra Chavez (l. 63), która była w ostatniej kadencji przełożoną Regionu Boliwia, pochodzi z Chile i jest oddana pracy duszpasterskiej na nizinach Boliwii.

  Jak podkreśliła s. Teodora w swoim pierwszym przemówieniu do zgromadzenia, bardzo mocno doświadcza działania Ducha Świętego na tej drodze Zgromadzenia z wielką różnorodnością i pewnością jedności. Jako Ukrainka wyznała, że jej serce cierpi z Ukrainą w tych trudnych czasach, ale jest gotowa podjąć się zadania przełożonej generalnej całego zgromadzenia, wzmocniona zaufaniem współsióstr.

  Po zakończeniu wyborów kapituła zajmuje się obecnie różnymi sprawami. Ważnym krokiem jest utworzenie nowej Prowincji Boliwijsko-Chilijskiej. Po intensywnym procesie, który trwał lata, siostry misjonarki cieszą się z utworzenia nowej prowincji i mają nadzieję, że dzięki temu wzmocni się misja Zgromadzenia w obu krajach.

  20 października zakończy się XVII Kapituła Generalna Sióstr Misjonarek Najświętszego Odkupiciela, ale praca w Zgromadzeniu trwa!

  oprac. red. na podst. s. Anneliese Herzig MSsR; za cssr.news

  Udostępnij