Rzym: redemptoryści na III Międzynarodowym Spotkaniu Misjonarzy Miłosierdzia
Po raz trzeci w Rzymie spotkali się misjonarze miłosierdzia, ustanowieni roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w 2016 r. Zjazd odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2022 r., a udział wzięło w nim 9 redemptorystów, należących do tego grona, z Włoch, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Albanii i Polski. Tematem spotkania z papieżem Franciszkiem były słowa: „Misjonarz miłosierdzia – znak przyjęcia”.
Pierwszy dzień rozpoczął się modlitwą, po czym uczestnicy, podzieleni na małe grupy, dzielili się swoimi doświadczeniami w służbie od poprzedniego spotkania, które odbyło się w 2018 r. Był to czas na wzajemne słuchanie i poznawanie braci misjonarzy z różnych części świata. Następnie abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, przedstawił sylwetkę misjonarza miłosierdzia jako osoby otwartej na przyjęcie bliźniego. W swoim wystąpieniu podkreślił, że znakiem miłosierdzia jest umiejętność przyjęcia drugiego człowieka na wzór Dobrego Pasterza. Bycie misjonarzem miłosierdzia oznacza posiadanie serca takiego jak serce Jezusa i umiejętność patrzenia na innych tak, jak Jezus patrzył na każdego człowieka.
Po południu misjonarze udali się w procesji do kościoła Santa Maria in Vallicella (Chiesa Nuova). Był to czas spotkania z miłosiernym Panem poprzez osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem oraz sakramentem pojednania i pokuty. Miejsce na tę modlitwę nie zostało wybrane przypadkowa, gdyż w tym kościele znajduje się grób św. Filipa Neri.
Centralnym wydarzeniem spotkania była celebracja Msza św. bazylice św. Piotra w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia 2022 r. Przewodniczył jej abp Rino Fisichella, a homilię wygłosił papież Franciszek. Ojciec Święty podkreślił, że Jezus, który przychodzi do bojaźliwych uczniów i pokazuje im swoje rany, czyni wielki gest miłosierdzia. Pierwszym darem miłosierdzia jest pokój. W ten sposób posyła ich na świadków i głosicieli miłosierdzia.
Ostatni dzień, poniedziałek 25 kwietnia, rozpoczął się wspólną modlitwą w auli Pawła VI. Następnie kard. Raniero Cantalamessa OFMCap. wygłosił konferencję na temat „Misjonarz miłosierdzia i wezwanie do świętości”. Swoją naukę oparł na przykładzie doświadczenia miłosierdzia Bożego przez św. Pawła. Pokazał, że być świętym to żyć jako osoba usprawiedliwiona przez Boga przez przebaczenie i pojednanie. Każdy, kto doświadczył takiej Bożej sprawiedliwości lub miłosierdzia, nie może milczeć, ale chce dzielić się z innymi. Tu rodzi się powołanie do ewangelizacji i styl sprawiedliwego życia. Na tym polega równowaga duchowa, także dla misjonarza miłosierdzia.
Kolejny temat porannego nauczania dotyczył rozróżnienia między forum zewnętrznym i wewnętrznym w posłudze spowiednika i kierownika duchowego. Przedstawił ją ks. Damian Gulielmo Astigueta SI, profesor prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
Punktem kulminacyjnym dnia było spotkanie z papieżem Franciszkiem. W swoim przesłaniu do misjonarzy miłosierdzia przedstawił postać biblijnej kobiety Rut. Pokazał ją jako przykład wierności i hojności. Jej stosunek do teściowej Noemi jest świadectwem współczucia i troski oraz przezwyciężania wszelkich form wykluczenia. Ojciec Święty podkreślił, że Bóg nigdy nie opuszcza tych, którzy Mu się zawierzają. Powiedział, że misjonarze miłosierdzia powinni ukazywać oblicze Bożego Miłosierdzia poprzez swoją obecność, bliskość, współczucie i dzielenie się Bożym przebaczeniem z ludźmi, do których są posłani.
Papież podkreślił również, że posługa misjonarza miłosierdzia znalazła swoje miejsce w nowej konstytucji apostolskiej o reformie Kurii Rzymskiej ze względu na znaczenie bezwarunkowego przebaczenia i miłosierdzia, jakim Jezus obdarza każdego człowieka.
Na całym świecie jest ponad 1000 misjonarzy miłosierdzia, a w spotkaniu w Rzymie wzięło udział 400. Wśród nich było 9 redemptorystów z Włoch, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Albanii i Polski.
o. Paweł Drobot CSsR, Warszawa
za: cssr.news