• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Redemptorysta członkiem Komisji Teologicznej rozpoczynającego się Synodu Biskupów

  9 października 2021 r. Kościół katolicki rozpoczął zaplanowany proces wzajemnego słuchania – Synod Biskupów poświęcony synodalności Kościoła – który potrwa dwa lata i zaangażuje Lud Boży w podróż komunii, uczestnictwa i misji.

  W ramach swojej wizji odnowy Kościoła, od czasu swojego wyboru papież Franciszek gorąco pragnął wprowadzić w życie eklezjologię Vaticanum II, tak wyraźnie wskazaną w Lumen gentium. Jednym z centralnych elementów tej soborowej wizji jest przyznanie wszystkim ochrzczonym należnego im miejsca w życiu kościelnym jako Ludu Bożego.

  Jako przełomowy krok w kierunku jego realizacji, papież zainaugurował 9 października w Watykanie bezprecedensowy proces synodalny dotyczący synodalności. Ten proces synodalny, który potrwa około dwóch lat, ma na celu zasięgnięcie opinii całego Ludu Bożego w diecezjach, parafiach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach oraz innych organizacjach kościelnych i za ich pośrednictwem.

  Rozpoczynając od sesji inauguracyjnej w Rzymie w dniach 9-10 października, przygotowanie obrad synodu przeniesie się na Kościoły lokalne, gdzie przez dziewięć miesięcy, do kwietetnia 2022 r. wierni będą słuchać, rozeznawać i podejmować dialog. Następnie ta „podróż” przeniesie się na etapy  kontynentalny i powszechny, zakończone właściwymi oradami Synodu Biskupów w październiku 2023 r. Intencją jest zapoczątkowanie kultury konsultowania się ze wszystkimi ochrzczonymi i słuchania tego, co Duch Święty mówi przez nich przy podejmowaniu decyzji w Kościele.

  Sekretarz Generalny Watykańskiego Sekretariatu Synodów, kardynał Mario Grech, powołał 25-osobową komisję teologiczną, aby wesprzeć ten proces synodalny. Wśród trzech teologów azjatyckich powołanych do tej komisji jest redemptorysta ze Sri Lanki o. prof. Vimal Tirimanna CSsR, który obecnie przez pół roku wykłada teologię moralną w Narodowym Seminarium w Kandy na Sri Lance, a drugą połowę roku w Rzymie, na Akademii Alfonsjańskim, Papieskim Uniwersytecie Urbaniana i Papieskim Kolegium Bedy Czcigodnego (Pontificio Collegio Beda).

  za: cssr.news

  Udostępnij