• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Redemptoryści rozpoczynają pracę w Poznaniu

  Parafia Opatrzności Bożej w Poznaniu to nowe miejsce pracy duszpasterskiej i misyjnej redemptorystów z Prowincji Warszawskiej. 1 sierpnia 2022 r., w uroczystość św. Alfonsa, założyciela zgromadzenia, uroczyście zainaugurowano ich posługę w czasie Mszy św. pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Balcerka, biskupa pomocniczego archidiecezji. Odbyło się także wprowadzenie w urząd nowego proboszcza i jednocześnie przełożonego wspólnoty zakonnej, o. Piotra Świerczoka CSsR. Jednocześnie do grona oblatów zgromadzenia została przyjęta p. Zofia Wiśniewska z Poznania.

  Przed rozpoczęciem Mszy św. przybyli redemptoryści, na czele z przełożonym Prowincji Warszawskiej o. Januszem Sokiem CSsR, zostali bardzo serdecznie powitani przez przedstawicieli wspólnoty parafialnej. Szczególnie mocno wybrzmiała w ich słowach radość z posiadania dalej w parafii kapłanów i prośba o to, by świątynia dalej pozostawała miejscem otwartym na modlitwę przez Najświętszym Sakramentem.

  Ks. biskup Grzegorz Balcerek, przywołując postać i dzieło św. Alfonsa Liguori, gorąco powitał w imieniu ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i całej archidiecezji duchowych synów św. Alfonsa, życząc ewangelicznego zapału i gorliwości w pracy duszpasterskiej w parafii, w nowootwieranym szpitalu „Wojewódzkie Centrum Zdrowia Dziecka” przy ul. Wrzoska oraz na niwie misji parafialnych i rekolekcji.

  W swojej homilii o. Janusz Sok zwrócił uwagę na wcześniejsze ślady obecności redemptorystów w Wielkopolsce – w międzywojniu wspólnota w Kościanie oraz wprowadzenie w 1952 r. obrazu MB Nieustającej Pomocy do poznańskiej fary – oraz dziękował za dynamizm misyjny, który pozwolił na rozpoczęcie po latach regularnej obecności i pracy w stolicy Wielkopolski. Dziękował także ks. arcybiskupowi, jego współpracownikom i archidiecezji za zaproszenie, rozeznanie miejsca pracy i serdeczne przyjęcie. Nie zabrakło i słów przywitania skierowanych do parafian oraz życzeń wobec nowej wspólnoty redemptorystów, by byli otwartymi na ludzkie potrzeby i pragnienia podobnie jak św. Alfons Liguori.

  Publiczne wyznanie wiary złożył nowy proboszcz parafii o. Piotr Świerczok i podpisał stosowne dokumenty.

  Na zakończenie Mszy św. odbyła się miła uroczystość wręczenia dyplomu oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela pani Zofii Wiśniewskiej z Poznania, długoletniej współpracowniczce redemptorystów oraz współorganizatorce rekolekcji z dietą w ośrodkach rekolekcyjnych redemptorystów w Rowach i Bukowinie Tatrzańskiej.

  Parafia Opatrzności Bożej przy ul. Gieburowskiego należy do dekenatu Poznań-Piątkowo, znajdującego się w północnej części miasta. Liczy ok. 9 tys. wiernych i obejmuje zasadniczo osiedle Bolesława Chrobrego. Została wyodrębniona niegdyś z parafii św. Stanisława Kostki, w 1973 r. zaczęto sprawować Msze św. w kaplicy cmentarnej. W latach 1980 – 1981 trwała budowa kościoła parafialnego, który został poświęcony w 2002 roku.

  Wspólnotę zakonną redemptorystów w Poznaniu tworzą: o. Piotr Świerczok CSsR – przełożony i proboszcz, o. Paweł Burda CSsR – wikariusz parafii, o. Krzysztof Wąsiewicz CSsR – kapelan szpitala dziecięcego, o. Przemysław Ilski CSsR – misjonarz i rekolekcjonista.

  red.; fot. wł.

  * * *

   

  Udostępnij