• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Przełożony Generalny: sytuacja na Haiti jest nagląca

  Drodzy Współbracia, Drogie Siostry, Drodzy Współpracownicy w misji,

  W dniu 14 sierpnia 2021 r. o godzinie 8.30 czasu lokalnego gwałtowne trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera wstrząsnęło południowym regionem Haiti. Chociaż wstrząs ten był odczuwalny w całym kraju, to w Jérémie i Les Cayes były ofiary śmiertelne w ludziach jak i poważne szkody materialne. Według wstępnych raportów ponad 2 100 osób straciło życie. O wiele więcej jest rannych i zaginionych. Mnóstwo rodzin utraciło dach nad głową. W przypadku wielu mieszkańców południa kraju sytuacja jest dramatyczna.

  Nasi współbracia na południu kraju są bezpieczni, ale nasze domy w Jérémie, Fonfrede i Chateau zostały poważnie uszkodzone. Redemptoryści starają się pomóc ludziom, którzy zostali najbardziej poszkodowani i stracili wszystko. Artykułami pierwszej potrzeby są dla nich teraz namioty, środki czystości, a także żywność.

  WIĘCEJ: dokładny opis zniszczeń we wspólnotach redemptorystów na Haiti

  Kilka dni po trzęsieniu ziemi tropikalna burza „Grace” pogorszyła jeszcze bardziej sytuację wielu rodzin na południu. Wszystko to w czasie, gdy Haiti przeżywa bezprecedensowy kryzys społeczno-polityczny, humanitarny, gospodarczy i obronny, związany z zabójstwem prezydenta i ogólnym brakiem stabilizacji.

  Współbracia na Haiti proszą nas o modlitwę za nich i za ludzi tam żyjących. Ta wspólnota współczucia i modlitwy jest bardzo ważną i zasadniczą siłą i znakiem solidarności. Wzywam każdą wspólnotę redemptorystów do włączenia cierpiących ludzi Haiti do swojej wspólnotowej modlitwy w tym czasie.

  Solidarność skłania nas także do konkretnych działań. Zachęcam was, abyśmy jako Zgromadzenie odpowiedzieli na dwóch poziomach. Z jednej strony chodzi o naszą odpowiedź na najpilniejsze potrzeby ludu haitańskiego poprzez wsparcie finansowe w formie ofiary pieniężnej. Z drugiej zaś strony chodzi o zaplanowanie, w jaki sposób będziemy mogli wesprzeć Region Port-au-Prince w najbliższych miesiącach czy latach w odbudowie ich zniszczonych domów i miejsc posługi oraz w pracy na rzecz ludzi, którym służą.

  Po pierwsze, zachęcam Was zatem do rozważenia udziału w zbieraniu funduszy na wsparcie Haiti w Waszym kraju i mobilizowania Waszych parafian do tego samego. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób i gdzie przekazać zebrane pieniądze, aby trafiły one do mieszkańców Haiti, Caritas International (caritas.org) już uruchomił pierwszą pomoc i przyjmuje wpłaty.

  Niektóre prowincje stworzyły także organizacje pozarządowe, które mogą już mieć kontakty i infrastrukturę na Haiti. Ponadto, niektóre kraje rozpoczęły już zbiórkę funduszy na pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb.

  Po drugie, biorąc pod uwagę perspektywę bardziej średnio- i długoterminową, Zarząd Generalny przeanalizuje, w jaki sposób możemy wprowadzić w życie plan stałej pomocy. Dalsze informacje zostaną przesłane do Zgromadzenia w przyszłości.

  Sytuacja na Haiti jest nagląca. Jesteśmy proszeni o modlitwę jak i o pełne współczucia zatroskanie. Ponadto możemy zaoferować konkretne wsparcie finansowe, aby pomóc im odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby.

  Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy, Patronka ludu haitańskiego, towarzyszy im i pociesza! Niech Bóg błogosławi i chroni szczególnie najsłabszych w poranionym świecie!

  Wasz brat w Jezusie Chrystusie Odkupicielu,

  o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny

  19 sierpnia 2021 r.

  Udostępnij