Premiera książki „Święci 1944. Będziesz miłował”
Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Znak serdecznie zapraszają w piątek 2 sierpnia na spotkanie z Agatą Puścikowską w ramach premiery jej najnowszej książki „Święci 1944. Będziesz miłował” o siedmiu bohaterach Powstania Warszawskiego. Jednym z nich jest redemptorysta sługa Boży o. Józef Palewski, który wraz z 29 współbraćmi został rozstrzelany 6 sierpnia 1944 r.
WIECEJ: O. Józef Palewski CSsR bohaterem książki „Święci 1944. Będziesz miłował”
Rozmowę z okazji premiery książki „Święci 1944. Będziesz miłował” poprowadzi Piotr Legutko, a fragmenty książki przeczyta Małgorzata Ostrowska-Królikowska.
KIEDY: piątek 2 sierpnia, godz. 18.00
GDZIE: Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa, ul. Grzybowska 79)
Szczegóły lokalizacji: Sala pod Liberatorem
WSTĘP WOLNY
Strona WWW organizatora: https://www.1944.pl/
O KSIĄŻCE:
W czasach największej próby, gdy Warszawa płonęła, a ulice stały się areną heroicznej walki, siostry zakonne i księża stawili się na pierwszej linii. Ich wiara, odwaga i poświęcenie pomagały innym wytrwać w walce o wolność i godność, ale i codzienność powstańczą.
W książce znajdują się portrety następujących osób:
– o. Michał Czartoryski OP,
– ks. pallotyn Józef Stanek,
– matka Elżbieta Czacka,
– kard. Stefan Wyszyński,
– ks. Tadeusz Burzyński,
– o. Władysław Wiącek SJ,
– o. Józef Palewski CSsR.
W czasach największej próby łączyli oni w sobie chęć pomocy, świętość i bohaterstwo. Żadna z tych osób nie pochodziła z Warszawy. Ich doświadczenie i sposób patrzenia na walkę były bardzo różne. To historie symbole. Konkretne w wyrazie, dobrze udokumentowane, a jednocześnie… mistyczne.
Agata Puścikowska dotarła do niepublikowanych tekstów na temat świętych z powstania, czyli ludzi wielkich, dobrych i oddanych, wartych pamiętania i odkrywania na nowo.
Ich historia jednak nie zakończyła się w momencie zakończenia upadku powstania lub śmierci. Trwa do dziś. Jak? Warto się przekonać…
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki.
*****
Tekst: red. / https://www.1944.pl
Foto: Archiwum Prowincji Warszawskiej Redemptorystów / Wydawnictwo Znak