• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Pogrzeb o. Andrzeja Rębacza CSsR

  W czwartek, 24 lutego br, w Warszawie odbył się pogrzeb śp. o. Andrzeja Rębacza CSsR. Głównym celebransem Mszy św. w intencji zasłużonego duszpasterza rodzin w kościele św. Klemensa Hofbauera na Woli był ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim koncelebrowali ks. abp warszawsko-praski Henryk Hoser i ks. bp łomżyński Stanisław Stefanek oraz kilkudziesięciu kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Zmarłego o. Andrzeja żegnało liczne grono współbraci redemptorystów, ok. 80 ojców i braci przybyłych z wielu wspólnot w Polsce a nawet z Białorusi. W pogrzebie obok najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłego uczestniczyły siostry zakonne z kilku zgromadzeń, instruktorzy z poradnictw rodzinnych, członkowie stowarzyszeń rodzinnych, obrońcy życia, najbliżsi współpracownicy o. Rębacza, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz wierni z parafii św. Klemensa.

   

  – Zabrakło mu czasu – rozpoczął homilię pogrzebową przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok. Wspominając wiele dzieł, w które za życia zaangażował się o. Andrzej Rębacz, prowincjał przedstawił zmarłego współbrata jako człowieka pełnego pasji poznawczej, pracowitego, otwartego na świat i ludzi, a równocześnie krytycznego wobec powierzchowności epoki „sterowanej konsumpcji”. O. Rębacz był kapłanem i zakonnikiem szczerze oddanym Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi, duszpasterzem zatroskanym o młodzież i rodziny. Szczególnie poświęcił się obronie życia. Działając na tym polu, z jasnym wykładem nauczania Kościoła o świętości i nienaruszalności życia ludzkiego łączył wielką wrażliwość na problemy konkretnych ludzi oraz współczucie dla słabych i bezbronnych.

   

   – Ten, który doświadczył go cierpieniem, zaprosił go do szczególnej przyjaźni i do wspólnego niesienia krzyża – zaznaczył w homilii o. Sok, odnosząc się do kilkumiesięcznego zmagania o. Andrzeja z chorobą nowotworową. Stwierdził z przekonaniem, że tylko te działania w życiu człowieka mają sens i pozostawiają trwały ślad, które podejmowane są w przyjaźni z Jezusem Chrystusem.

   

  Kondukt na cmentarz poprowadził ks. bp Stanisław Stefanek. Trumna z ciałem śp. O. Andrzeja Rębacza spoczęła w grobowcu redemptorystów na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

   

  Specjalny list kondolencyjny nadesłał ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wyrażając w nim wdzięczność za oddanie i ofiarną pracę śp. O. Andrzeja w propagowaniu Chrystusowej wizji rodziny w naszej Ojczyźnie i w polskim duszpasterstwie. Listy kondolencyjne nadesłali także m.in. ks. abp Henryk Hoser, ks. abp Andrzej Dzięga, ks. bp Grzegorz Kaszak. Telefonicznie kondolencje wyraził metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

   

  * * *

  O. Andrzej Rębacz CSsR urodził się 21 października 1936 r. w Rdzuchowie Kolonii k. Radomia. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie, a także fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Śluby zakonne złożył w 1954 r. w Braniewie. W roku 1960 w Tuchowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Włodzimierza Jasińskiego.

   

  W latach 1962-1976 był duszpasterzem akademickim w Krakowie. W latach 1971-1990 był wykładowcą w WSD Redemptorystów w Tuchowie, w latach 1975-1981 pełnił tam funkcję dyrektora studiów. W latach 1972-1975 był proboszczem w Krakowie. Od 1981 do 1987 r. był przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, a w latach 1987-1990 pełnił urząd przełożonego domu zakonnego w Tuchowie. Następnie do 1993 r. był rekolekcjonistą i duszpasterzem małżeństw niesakramentalnych w Toruniu oraz kapelanem tamtejszego hospicjum.

   

  W latach 1993-1995 o. Rębacz był wikariuszem prowincjała, a w latach 1996-2002 przełożonym domu zakonnego redemptorystów w Warszawie przy ul. Karolkowej. Od 1996 r. pełnił funkcję dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny.

   

  Zmarł po kilkumiesięcznej chorobie 21 lutego w Warszawie. Miał 74 lata. W ubiegłym roku świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.

   

  (w notatce wykorzystano fragmenty informacji ze strony www.ekai.pl)

   

  W dziale MULTIMEDIA można pobrać i odsłuchać nagranie kazania wygłoszonego przez o. Janusza Soka na pogrzebie śp. o. Andrzeja Rębacza.

  Udostępnij