• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Podwójny jubileusz w Łomnicy-Zdroju

  W Łomnicy-Zdroju dwie ważne rocznice obchodzono w niedzielę, 26 września 2021 r.: 90-lecie obecności redemptorystów w tej miejscowości oraz 70-lecia ślubów zakonnych o. Aleksandra Drogosia CSsR.

  Świętowanie rozpoczął zespół muzyczny „Confessio” z Limanowej, który w tutejszym kościele parafialnym przedstawił piękny program słowno-muzyczny, upamiętniający najważniejsze wydarzenia związane z posługą redemptorystów w Łomnicy. Następnie odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem prowincjała o. Janusza Soka CSsR.

  Na koniec udaliśmy się do domu redemptorystów, by tam w ogrodzie, przy smacznym bigosie i pysznych ciastach, powspominać starsze i nowsze dzieje. Śmiechom i wzruszeniom nie było końca!

  * * *

  Historia domu w Łomnicy zaczyna się od o. Marcina Nuckowskiego CSsR, który jako przełożony w Krakowie, postanowił zbudować dom wypoczynkowy dla misjonarzy. Budowę dwupiętrowego budynku, według projektu Józefa Wojtygi z Nowego Sącza, rozpoczęto wraz z poświęceniem kamienia węgielnego w dniu 17 września 1931 r. W 1940 roku dom w Łomnicy stał się miejscem nowicjatu redemptorystów, a od 1957 roku, zyskał status wypoczynkowego i rekolekcyjnego.

  Redemptoryści w Łomnicy – to przede wszystkim spotkanie z człowiekiem i służba dla ludzi:

  – w czasie II wojny światowej kapelanem działających w rejonie grup partyzanckich, w tym 9 Kompanii AK, był o. Stanisław Zdunek CSsR;

  – w sierpniu 1939 roku do wybuchu II wojny światowej przebywał bł. biskup Mikołaj Czarnecki CSsR – męczennik z Ukrainy;

  – warto wspomnieć także postać o. Stanisława Solarza CSsR – dzięki niemu doszło do zaprowadzenia Nieustannej Nowenny  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w nowicjacie, a mało to miejsce 8 września 1949 roku (była to pierwsza, jeszcze niepubliczna Nowenna do MBNP w Polsce);

  – przez lata odwiedziło dom zakonny na odpoczynek i rekolekcje tysiące gości z Polski i zagranicy.

  W tym roku przeżywamy również 70 lat od złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez o. Aleksandra Drogosia CSsR. Jubilat urodził się 22 lutego 1933 r. w Kipsznej (diec. tarnowska). Pierwszą profesję zakonną złożył ponad 70 lat temu – 2 sierpnia 1951 roku.

  Pracował jako duszpasterz i misjonarz w Elblągu, Warszawie, Braniewie, Skarżysku Kamiennej. W latach 1965-1978 pełnił urząd ekonoma Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Od 1981 roku był przełożonym domu w Warszawie oraz pracownikiem redakcji kwartalnika Homo Dei.  W tym czasie z jego inicjatywy, podziemia kościoła św. Klemensa na Woli zostały udostępnione dla działalności ludzi związanych z Solidarnością.

  W 1996 roku wyjechał na Białoruś, gdzie przez wiele lat był proboszczem w Wołpie. Po powrocie do Polski zamieszkał w Elblągu, a następnie w Łomnicy-Zdroju.

  Maciej Stępień

  Udostępnij