• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu otwarty!

  W Toruniu odbyła się w sobotę, 9 sierpnia 2020 r. uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Uroczystość transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

  Wydarzenie rozpoczęło się ok. godz. 19.00 Eucharystią sprawowaną w toruńskim Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański.

  W uroczystości udział brali m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, a następnie Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR wręczył Srebrnego Orła 1920 roku m.in. przedstawicielom władz państwowych oraz innym osobom, które przyczyniły się do budowy powstającego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

  List do uczestników uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP. Słowo do uczestników wygłosił również ordynariusz toruński ks. bp. Wiesław Śmigiel.

  W homilii ks. abp. Sławoj Leszek Głodź podkreślił, że w Parku Pamięci Narodowej upamiętnionych zostało ponad 18,5 tysiąca osób, które w czasie II wojny światowej chroniły przed zagładą Żydów, obywateli polskich.

  – Mamy prawo sądzić, że czyny tych, których nazwiska zostały uwiecznione w toruńskim parku – często o heroicznym wymiarze – rodziły się właśnie w kręgu Chrystusowego światła rozświetlającego ich serca. Czyny miłości i miłosierdzia, braterstwa i współczucia. Świadectwa ich moralnej wrażliwości. Ich autentycznego chrześcijaństwa. Duchowej odwagi, gotowej poświęcić wiele, czasem wszystko, dla ocalenia bliźniego – Żyda – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

  Słowo do zgromadzonych w toruńskim sanktuarium skierował także o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Zakonnik wskazał, że są w życiu takie rzeczy, których człowiek sam sobie dać nie może, nawet wypracować.

  – Ten Park Pamięci Narodowej – Bogu dzięki, że powstał – to jest taka szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień, charakterów, dla naszych sytuacji, gdy nie bardzo wiemy, co zrobić, abyśmy zawsze rozumieli, że życie ma sens wtedy, gdy je oddajemy. Z wdzięcznością myślimy o tych wszystkich, którzy tam są wypisani, bo to nie są tylko martwe litery, to są historie ludzi, którzy stają się nam bardzo bliscy – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

  WIĘCEJ: O. J. Sok CSsR o Parku Pamięci Narodowej: Ten Park Pamięci Narodowej powstało po to…

  Następnie ks. abp Sławoj Leszek Głodź wręczył o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR pierścień „Inki” za krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

  Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli do Parku Pamięci Narodowej, gdzie nastąpiło odegranie hymnu RP oraz podniesienie flagi państwowej.

  Głos zabrał m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który wskazał, że świadomość narodowa jest oparta o kulturę, pamięć, która musi odnosić się do historii uczciwie napisanej i opowiedzianej.

  – Z tym było wtedy w tym głównym nurcie życia publicznego bardzo niedobrze, a Radio Maryja, później Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej podjęły walkę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie przeciw komuś, nie z użyciem siły, a z użyciem argumentów, przede wszystkim z odwołaniem się do naszych fundamentów, z odwołaniem się do wiary. Nie byłoby tego wszystkiego, co dziś mamy w naszym kraju, gdyby nie ta walka. Była ona ogromnie istotnym elementem szerszego jeszcze przedsięwzięcia zmierzającego ku temu, by nasz kraj pogrążający się przez wiele lat w społecznym kryzysie, kraj głodnych dzieci, nędzy bardzo wielu ludzi, zamykanych zakładów pracy, aby zaczął się zmieniać. I zaczął się zmieniać – stwierdził polityk.

  Okolicznościowe przemówienie wygłosił następnie premier Mateusz Morawiecki. Niech ten Park Pamięci Narodowej będzie miejscem spotkania pokoleń – mówił szef rządu.

  – Pokolenia tych, którzy zachowali się jak trzeba w tamtym barbarzyńskim czasie z pokoleniem naszym i tymi, które przyjdą po nas. Niech ten park będzie wieczną pamiątką prawdy o tamtych latach, ale także o wielkich bohaterstwie i męstwie Polaków. Dziękuję ojcu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom naukowym, którzy przyczynili się do stworzenia tego wielkiego dzieła. Tak późno, bo dopiero ponad 30 lat po odzyskaniu niepodległości, jakże to wymowne jak świadczy to o tamtym czasie. Mówił o tym pan prezes, dlatego tym bardziej w tym miejscu spotkań niech nasza pamięć będzie wieczna, bo pamięć jest wieczna wtedy, kiedy ta cząstka dobra, solidarności, miłości i prawdy, która wtedy była zasiana, poprzez nasze serca powędruje w przyszłość – akcentował Mateusz Morawiecki.

  Ostatnimi punktem uroczystości były akt otwarcia Parku Pamięci Narodowej, Apel Pamięci, a także koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

  WIĘCEJ: Materiały video z uroczystości

  WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć z Mszy świętej

  WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć z otwarcia Parku Pamięci Narodowej

  za: Radio Maryja, fot. Tomasz Strąg, Radio Maryja

   

  Udostępnij