• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  XXVI Kapituła Generalna
 • Menu

  Ogłoszono przetarg na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II

  Ogłoszono przetarg na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu. 26 listopada 2018 r.  ma nastąpić otwarcie kopert z ofertami. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r.

  Upowszechnianie pamięci o ponad 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata – to główny cel powstania Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

  – Chcemy pokazać historię Polski poprzez (…) aksjologię Jana Pawła II – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  W muzeum będzie prezentowana wystawa stała poświęcona nauczaniu św. Jana Pawła II – mówiła w wywiadzie dla Radia Maryja dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz–Mańk. Nie przez przypadek – jak dodała – muzeum nosi nazwę „Pamięć i Tożsamość”. To ostatnia książka Papieża Polaka, która pokazywała losy Polski na tle dziejów Europy i Zachodu.

  – Nazwa Muzeum już wskazuje na to, co ta wystawa stała będzie prezentowała. W Muzeum będzie również część o wiele szersza. Będziemy mieć możliwość pokazywania wystaw czasowych, ale też będzie audytorium, gdzie będziemy mogli przedstawić różnego typu wydarzenia kulturalne i sztuki teatralne. Chcemy, żeby to był budynek, który będzie „żył”, który będzie pracował z dziećmi, młodzieżą, ale również z osobami starszymi, który będzie takim centrum kultury w Toruniu, a mam nadzieję, że (…) również i w Polsce – powiedziała dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

  Budowę muzeum finansowo wesprze resort kultury. Będzie to jedno z kilkudziesięciu muzeów i instytucji kultury współprowadzonych przez ministerstwo. Fundacja Lux Veritatis przekazała działkę pod inwestycję oraz obszerną dokumentację zbiorów dotyczących Polaków ratujących Żydów.

  – To jest ten wielki zasób, który został tutaj w Toruniu zebrany – podkreślił minister kultury.

  To unikalny zbiór przyznał wicepremier Gliński.

  – To jest ten punt widzenia, który jest mało widoczny w naszych muzeach – wskazał.

  Przypominanie o tych heroicznych postawach jest bardzo ważne, szczególnie dziś – w kontekście dialogu polsko-żydowskiego.

  za: RIRM; fot. nowosci.com.pl

  Udostępnij