• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Oczyma misjonarza: Ziemia, naród, światło – 30 rocznica niepodległości St. Lucia

    Ziemia, naród, światło – 30 rocznica niepodległości St. Lucia

    22 lutego 1979 roku w Archipelagu Wysp Zawietrznych, Małe Antyle narodziło się małe państewko St. Lucia. Wyspa St. Lucia najprawdopodobniej została odkryta przez samego Krzysztofa Kolumba w dzień Św. Łucji w 1502 roku. Burzliwa historia wyspy przedstawiana jest w herbie za pomocą dwóch Róż Tudorów (symbolizują Anglię) i dwóch lilii (symbolizujących Francję). Obie te potężne monarchie ze zmiennym szczęściem siedmiokrotnie sprawowały swe rządy na St. Lucia. W herb St. Lucia wpisany jest krzyż (kiedyś 90%, a obecnie 70% populacji to katolicy) oraz afrykański stołek (90% populacji to potomkowie niewolników). Nad tarczą herbową znajduje się przyłbica, nad którą góruje ręka dzierżąca światło pochodni. Tarcza podtrzymywana jest przez dwie papugi, które występują na St. Lucia, zaś u spodu jest dewiza Ziemia, Naród, Światło.

    Obecnie St. Lucia to najchętniej odwiedzane miejsce na świecie przez nowożeńców, producent bananów, przypraw, rumu etc, gospodarz mistrzostw świata w krykiecie, a nade wszystko kraj z rozwijającą się infrastrukturą i gospodarką.

    Tegoroczne obchody 30 rocznicy niepodległości St. Lucia miały szczególny charakter nie tylko w wymiarze ogólnym ale i szczególnym. Do uroczystości rocznicowych przygotowywano się przez kilka tygodni. Zorganizowano szereg imprez o charakterze zarówno ogólnokrajowym, jak i lokalnym (np. festyny, koncerty). Również w parafii Desruisseaux, w której pracuję, obchody rocznicowe nabrały szczególnego rozmachu. Wśród zaproszonych  na uroczystą Mszę św. był m.in.  Prokurator Generalny Nicholas Frederick, Ministrer Edukacji Arsene James, światowej sławy krykiecista, pochodzącego ze St. Lucia i grającego w drużynie West Indies, byłych i obecnych dyrektorów szkół, ludzi biznesu etc.

    Zgromadzeni na Mszy św. ubrani byli w stroje odpowiadające barwom narodowym czarno-niebiesko-biało-żółte, które znajdują się na fladze St. Lucia. Kolor niebieski symbolizuje wierność, błękitne niebo oraz morze karaibskie i ocean Atlantycki, które otaczają wyspę. Dwa wpisane w siebie trójkąty czarny i żółty symbolizują dwa charakterystyczne szczyty wulkaniczne Piton, symbol nadziei i aspiracji mieszkańców St. Lucia. Kolor czarny i biały symbolizują czarną i białą ludność mieszkającą w harmonii ze sobą na wyspie. Natomiast kolor żółty symbolizuje piękno słońca i plaż, z których słynna jest St. Lucia, a także pomyślność i bogactwo.

    Jubileusz w tradycji chrześcijańskiej to nie tylko świętowanie, radość i dziękczynię, lecz również przebaczenie i miłosierdzie. Ten ostatni wymiar jubileuszy wspaniale harmonizował z czytaniami z  siódmej niedzieli zwykłej, mówiącymi o przebaczeniu za grzechy oraz wprowadzał w klimat nadchodzącej środy popielcowej oraz Wielkiego Postu, który jest zaproszeniem do rewizji naszego postępowania i zachętą do pełni życia w wolności dzieci Bożych, zgodnie z wolą Bożą naśladujących Chrystusa.

     

    O. Stanisław Słaby CSsR

    Udostępnij