• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  O. Prowincjał: Czasy i dzieło św. Klemensa Hofbauera przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło

  Jako żywo i czasy, i dzieło św. Klemensa Hofbauera przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło – wspólnotę zgromadzoną wokół Radia Maryja, TV Trwam, szkoły. Bogu niech będą dzięki, że ta historia trwa (…). Pielgrzymujemy tutaj dzisiaj z głębokim przekonaniem, że odjedziemy stąd zdrowsi i bardziej odporni na to wszystko, co nam szkodzi – podkreślił o. Janusz Sok CSsR, Przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, podczas XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w sobotę, 11 lipca 2020 r.

  Na początku przemówienia o. Janusz Sok CSsR wyraził przekonanie, że Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje do Matki Bożej Częstochowskiej z przekonaniem, że odjedzie z Częstochowy zdrowsza i bardziej odporna na wszystko, co szkodzi. Przypomniał także słowa duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda, który powiedział: „Człowiek jest najsilniejszy wtedy, kiedy składa ręce do modlitwy”.

  – Skąd ta siła? Dobrze wiemy, że kiedy składamy ręce do modlitwy, to nigdy nie jesteśmy sami. Człowiek najsłabszy jest wtedy, kiedy jest sam. Gdy składamy ręce wiemy, że jest z nami wspólnota Kościoła, nade wszystko jest ten, do którego od wielu tygodni śpiewamy: „Święty, Mocny, Nieśmiertelny”. Stąd ta siła. Nie zagrożą nam te niebezpieczeństwa, które są największe – niebezpieczeństwa dla naszej duszy. Wyjedziemy stąd zdrowsi i jeszcze bardziej odporni – mówił prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

  Kapłan zaznaczył, że Rodzina Radia Maryja to wspólnota, która ma świadomość swojej misji.

  – To wspólnota modlitwy, bo stąd czerpiemy mądrość i siły, i wspólnota przekonana, że winniśmy dzisiaj dzielić się swoją wiarą, a więc ewangelizować, a więc mówić o Panu Bogu i o radości przezywania wiary. Za to, co czynicie na co dzień w swoich rodzinach, w sąsiedztwie, w miejscach, w których żyjecie, bardzo wam dziękuję – powiedział.

  O. Janusz Sok CSsR przywołał postać św. Klemensa Hofbauera, redemptorysty. W tym roku minęło 200 lat od jego śmierci, ale historia, którą zapoczątkował – trwa do dziś.

  – Czasy, w których pracował – przypominają nasze. Nie były to łatwe czasy, miał mnóstwo trudności, wielu też wrogów, ale był to człowiek, który miał niezwykłe talenty i pewną cnotę, bo przecież upór w Bożych sprawach, to i górale uważają, że to nie wada, tylko cnota. On taki uparty był. Nigdy nie odpuścił. Wiedział czego chce, w Bożych sprawach. Miał taką zaletę, że gromadził wokół siebie ludzi świeckich. Do zakładania wszystkich dzieł: bractw, szkół angażował osoby świeckie, które były niezwykle zdolne do poświęceń w dobrych sprawach. Jako żywo i czasy, i dzieło św. Klemensa przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło – wspólnotę zgromadzoną wokół Radia Maryja, TV Trwam, szkoły. Bogu niech będą dzięki, że ta historia trwa – akcentował prowincjał.

  Zwrócił uwagę, kiedy było szczególnie ciężko, św. Klemens odmawiał krótką modlitwę: „Boże, już czas najwyższy – pomóż mi. Boże, czas już najwyższy, pomagaj”.

  – Niech i w dzisiejszych czasach, zwłaszcza gdy nie jest nam łatwo – a bywa tak i codziennie – Dobry Bóg, bo czas najwyższy, nam pomaga – podkreślił o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

  za: radiomaryja.pl;

  Udostępnij