• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  O. prof. Terrence Kennedy CSsR o „Amoris laetitia” na Kongresie Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie

  Australijski redemptorysta, o. prof. Terrence Kennedy, jest jednym prelegentów V Kongres Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie, który rozpoczął się 24 października 2019 r. Do niedzieli świeccy i duchowni zastanawiać się będą nad kondycją współczesnej rodziny, jej miejscem w Kościele i zarazem rolą, jaką może pełnić w spotkaniu z Kościołem.

  Podczas Forum o Amoris laetitia profesor Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie oraz członek Międzynarodowej Akademii Teologii Praktycznej w Chicago, o. prof. Terrence Kennedy CSsR, wygłosił wykład o koncepcji moralnej papieża Franciszka. Wydarzenie rozpoczęło V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, odbywający się w Gnieźnie pod hasłem „Radość miłości”. „Teologia moralna powinna być uprawiana w sposób ewangelizacyjny” – podkreślił o. Kennedy. Abp Grzegorz Ryś w dyskusji przypomniał, że rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie.

  O. prof. Terrence Kennedy w wykładzie „Koncepcja teologii moralnej w ujęciu papieża Franciszka” zwrócił uwagę, że słowem, które wyraża papieską teologię, jest „konwergencja” – „zbieżność”. Ojcu świętemu, zdaniem o. Kennedy’ego, zależy na „pojednaniu przeciwieństw”, czyli próbie znalezienia takiego rozwiązania, które prowadzi do pojednania bez utraty tożsamości każdej ze stron. „Teologia moralna powinna być uprawiana w sposób ewangelizacyjny – powinna odpowiadać na pytanie, jak Ewangelia ma docierać do ludzi, aby dotykała ich serc i przemieniała ich życie” – podkreślał o. Kennedy.

  W drugim wykładzie „Rozeznanie i towarzyszenie parom niesakramentalnym w drodze rozwoju wiary i wspólne rozeznanie moralne”, o. prof. Terrence Kennedy zauważył, że papieska zasada konwergencji w tym przypadku realizuje się poprzez zasady stopniowości i roztropności. To Jan Paweł II zwracał uwagę, że w pewnych sytuacjach skomplikowanych moralnie nie da się ich rozwiązać od razu, ale trzeba to robić krok po kroku. O. Kennedy pokreślił rolę sumienia w rozeznawaniu sytuacji związków nieregularnych. „Ze strony Kościoła musi być słuchanie par, a z ich strony – słuchanie sumienia” – mówił redemptorysta i apelował, zwłaszcza do duszpasterzy, o poważne traktowanie osób żyjących w związkach nieregularnych, które przychodzą do Kościoła po pomoc.

  Przez 35 lat o. Kennedy był profesorem teologii moralnej w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Jest członkiem w Międzynarodowej Akademii Teologii Praktycznej w Chicago. Przez dwadzieścia lat był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Gregoriańskim. Jest członkiem Stowarzyszeń teologów moralistów w Australii, Niemczech i we Włoszech. Uczestniczył, w latach 1998–2002, jako ekspert Synodu Biskupów Oceanii. W ostatnich latach był także członkiem Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

  WIĘCEJ: Program kongresu

  W czasie dyskusji na temat stanowiska KEP w sprawie Amoris Laetitia głos zabrał m.in. abp Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę, że rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie. „Tak trzeba towarzyszyć osobie, żeby ona doszła do właściwego rozeznania w swoim sumieniu” – mówił metropolita łódzki. Podkreślił, że największy przewrót mentalny, do którego wzywa papież Franciszek, dotyczy tego, aby rozeznać, w jaki sposób Pan Bóg jest obecny w życiu takich par, a potem jak oni tę obecność mogą pielęgnować i pogłębiać w swoim życiu.

  V Kongres Nowej Ewangelizacji to czterodniowe ewangelizacyjne spotkanie, którego tematyka ogniskuje się na rodzinie – jej kondycji, wyzwaniach, miejscu w Kościele i roli jaką może odgrywać w spotkaniu z Kościołem. Na hasło przewodnie wybrano tytuł wspomnianej już papieskiej adhortacji o miłości w rodzinie „Radość Miłości” (Amoris Laetitia). Cześć konferencyjna i modlitewna odbywa się w hali widowiskowo-sportowej GOSiR. Część warsztatowa w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

  W kolejnych dniach uczestnicy mają okazję posłuchać m.in.: ponownie o. prof. Terrence’a Kennedy’iego, małżonków Damien i Isabelle Hanus, prof. Kai Kaźmierskiej oraz prof. Andrzeja Muszali. Owocem obrad będzie kongresowe przesłanie odczytane w ostatnim dniu spotkania czyli w niedzielę. Odbywający się w Gnieźnie V Kongres Nowej Ewangelizacji można śledzić na bieżąco w Internecie. Transmisje on-line prowadzone są na Facebooku Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP oraz na kanale YouTube sekretariatu nowej ewangelizacji w archidiecezji krakowskiej „jestem_krakow”.

  Bardzo zaangażowany w przygotowanie kongresu jest polski redemptorysta, o. Jacek Dubel z Krakowa, który jest członkiem Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

  WIĘCEJ: informacje o Kongresie, materiały wideo i zdjęcia

  NE KEP, dg / Gniezno/ red.; fot. facebook.com/NowaEwangelizacja

   
  Udostępnij