• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  O. bp Bohdan Dziurach CSsR ezgarchą apostolskim Niemiec i Skandynawii katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego

  Ojciec Święty Franciszek mianował o. bpa Bohdana Dziuracha CSsR nowym egzarchą apostolskim ukraińskich wiernych obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii. Od 2006 r. był sekretarzem Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościóła Greckokatolickiego. Многая літа!!!

  O. bp Bohdan Dziurach CSsR urodził się 20 marca 1967 r. w Hirskem w obwodzie lwowskim na Ukrainie. W 1990 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohobyczu, a święcenia kapłańskie przyjął 17 marca 1991 r. Śluby wieczyste w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 19 sierpnia 1995 r.

  Kontynuował swe studia teologiczne, uzyskując doktorat na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), a także odbył kilku stażów naukowych w Strasburgu i Innsbrucku.

  Podczas swojej posługi jako redemptorysta zajmował różne stanowiska: prefekt studentatu w Strasburgu (1998-2000), ojca duchownego w Innsbrucku, mistrza nowicjatu we Lwowie (2001). Był także koordynatorem duszpaterstwa więźniów  we Lwowie. Współpracował również z ośrodkiem rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym.

  Został wyświęcony na biskupa 15 lutego 2006 r. i pracował do tej pory jako sekretarz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Oprócz języyka ojczystego biegle włada językiem rosyjskim, polskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

  Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 137 biskupów – lista.

  za: cssr.news

  Udostępnij