• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Nowy prokurator generalny Zgromadzenia

  18 czerwca 2021 r. Zarząd Generalny wybrał i powołał o. José Carlos Linhares Pontes Júnior CSsR Brazylijczyka z Wiceprowincji Fortaleza, na stanowisko prokuratora generalnego Zgromadzenia Redemptorystów. Pełnił on już od 14 grudnia 2018 r. funkcję zastępcy prokuratora generalnego, a obecnie zastąpił o. Johna Vargasa CSsR z Prowincji Denver, który podał się do dymisji.

  Po święceniach o. José Carlos Linhares pracował w misji redemptorystowskiej w Furancungo (Mozambik), a następnie został wysłany na studia do Rzymu. Jest prawnikiem cywilnym i kanonicznym (utriusque iuris). 21 czerwca 2021 r. rozpoczął posługę prokuratora generalnego. Niech św. Alfons pomoże mu w tej posłudze pełnionej w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela.

  Prokurator Generalny w Zgromadzeniu to ten, który „pod bezpośrednim kierownictwem Zarządu Generalnego reprezentuje Zgromadzenie przy Stolicy Apostolskiej. Na żądanie Stolicy Apostolskiej i gdy tego wymagają załatwiane sprawy, wyraża swój osąd” (Statuty CSsR, 0128). Z tego powodu „za pośrednictwem prokuratora generalnego przekazywane będą wszystkie sprawy, którymi zajmuje się Zgromadzenie, (Wice)Prowincje, domy i poszczególni współbracia, a których załatwienie pozostaje w kompetencji Stolicy Apostolskiej” (Statuty CSsR, 0129).

  Św. Alfons Maria de Liguori założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela 9 listopada 1732 r. Natomiast 25 lutego 1749 r. Papież Benedykt XIV zatwierdził Zgromadzenie i jego Reguły. W tym samym roku 1749 o. Francesco Maria Margotta został mianowany pierwszym prokuratorem generalnym. Był on Włochem, urodzonym w Calitri (Avellino) w 1699 r., pomagał św. Alfonsowi podczas pierwszej Kapituły Generalnej Redemptorystów w Ciorani w dniach 1-8 października 1749 r.

  W roku 1764 o. Lorenzo D’Antonio został mianowany drugim prokuratorem generalnym. Pomógł przygotować II Kapitułę Generalną, która odbyła się w dniach 3 września – 15 października 1764 roku. Trzecim prokuratorem generalnym był o. Antonio Maria Tannoia (1769-1780). W latach 1781-1793 i 1853-1868 Zgromadzenie Redemptorystów miało dwóch prokuratorów generalnych dla załatwiania spraw między Państwem Kościelnym, redemptorystami zaalpejskimi i Królestwem Obojga Sycylii.

  red. za: cssr.news

  Udostępnij