• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  300 lat temu dokonało się nawrócenie św. Alfonsa Marii de Liguori

  28 sierpnia 1723 r. Alfons Maria de Liguori, młody adwokat trybunału neapolitańskiego, ofiaruje swoją szlachecką szpadę u stóp Matki Bożej od wykupu niewolników. To oznacza podjęcie przez niego nowej drogi życia, która doprowadzi go do kapłaństwa a po kilku latach do założenia Zgromadzenia Redemptorystów.

  Biografowie św. Alfonsa odnotowują to znaczące wydarzenie z jego życia. Kardynał Villecourt w książce „Życie św. Alfonsa” wspomina, że sam Alfons pewnego roku w dzień przed rocznicą tego wydarzenia wspominał o swoim nawróceniu. Tak o tym pisze:

  Wieczorem 27 sierpnia Alfons, spędzając czas wolny z zakonnikami swojego Zgromadzenia w domu w Ciorani, powiedział do nich: „Jutro jest dzień mojego nawrócenia”. I nie potrafił dokończyć wyrażania wdzięczności Bogu za liczne łaski, jakie otrzymał tego dnia.

  Młodzi zakonnicy wraz z ojcem Villanim, jego kierownikiem, błagali go, aby opowiedział im historię tego wydarzenia. Zgodził się i opowiedział im ze szczegółami wszystko, co mu się przydarzyło (por. Kard. Villecourt, Życie św. Alfonsa, cz. I, s. 30).

  Natomiast o. Berthe w swojej biografii tak odnosi się do tych wydarzeń związanych z nawróceniem św. Alfonsa:

  Dwa razy z rzędu w szpitalu dla nieuleczalnych Alfons usłyszał wewnętrzny głos, który mówił mu: „Opuść świat i oddaj mi siebie całego”. Pod wrażeniem tych dziwnych zjawisk ruszył w stronę kościoła Matki Bożej od wykupu niewolników. Ogarnięty po raz trzeci całkowicie niebiańskim światłem i oszołomiony radością, podjął postanowienie oddania się Bogu, przyjęcia stanu duchownego i w miarę możliwości wstąpienia do Oratorium.

  Jako zadatek swojej obietnicy odpiął zawieszoną u boku szlachecką szpadę i położył ją na ołtarzu Matki Bożej od wykupu niewolników. Szpada jest ciągle tam, u stóp figury Madonny.

  Alfons nigdy nie zapomniał owego pamiętnego dnia ani tego sanktuarium Maryi. Któregoś dnia powiedział, wskazując na tę figurę: „To Ona wyciągnęła mnie ze świata i pozwoliła wejść w życie Kościoła” (por. P. Berthe, Życie św. Alfonsa, cz. I, s. 35).

  za: https://www.santalfonsoedintorni.it/memoriale-28-agosto.html 

  Udostępnij