• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  List O. Generała na uroczystość św. Alfonsa

  ŚWIADKOWIE ODKUPICIELA: Solidarni dla misji w poranionym świecie

  “A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza” (Mt 9,36)

   Drodzy Współbracia, Siostry, świeccy Misjonarze i Współpracownicy,

  Kolejny raz obchodzimy Uroczystość św. Alfonsa Marii Liguorego CSsR. Czynimy to w duchu radości i wdzięczności za wspaniały dar naszego misyjnego charyzmatu, który otrzymaliśmy poprzez wierne podążanie naszego Założyciela za Chrystusem Odkupicielem.

  Pisząc rok temu do Was w tę uroczystość, w moim liście ogłosiłem nadzwyczajną wizytację Zarządu Generalnego w całym Zgromadzeniu. W duchu XXV Kapituły Generalnej (decyzja nr 44), w ramach tej wizytacji odbyły się spotkania gromadzące współbraci, siostry oraz naszych świeckich współpracowników z rożnych prowincji, wiceprowincji, regii i misji – w każdej konferencji i na każdym kontynencie. Obchodząc uroczystość św. Alfonsa w tym roku, chciałbym podzielić się z Wami kilkoma refleksjami związanymi z tym wyjątkowym wydarzeniem w życiu naszego Zgromadzenia.

  Jak już wspomniałem, Zarząd Generalny wraz z koordynatorami konferencji przeprowadził już ponad 80% spotkań zaplanowanych w ramach wizytacji nadzwyczajnej. Zakończyły się już spotkania w Konferencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz w Konferencji Afryki i Madagaskaru. Pozostałe spotkania odbędą się do końca listopada bieżącego roku. Okazało się, że ogromna większość współbraci, z wszystkich przedziałów wiekowych, wzięła udział w tych spotkaniach, wraz z siostrami ze złączonych z nami zgromadzeń oraz naszymi świeckimi współpracownikami. Oprócz tych zebrań, Zarząd Generalny spotkał się także z większością wyższych przełożonych i rad prowincjalnych w Zgromadzeniu. Ponadto regularnie odbywały się spotkania Komisji Konferencji ds. Planu Pastoralnego i Planu Restrukturyzacji. Podczas tych spotkań wzięto pod uwagę refleksje, zalecenia i sugestie, które współbracia przedstawili na forum spotkań z wizytatorami. (…)

  Na spotkaniach mocno podkreślano znaczenie dnia skupienia poświęconemu tematowi obecnego sześciolecia. Przynaglam Was, abyście kontynuowali refleksję nad tym tematem we wspólnotach lokalnych i w waszej osobistej modlitwie. Posuwając się do przodu w pracach komisji i spotkań konferencji, dostrzegamy wyraźnie fakt, że jest to proces rozeznawania, domagający się naszej wrażliwej uwagi na działanie Ducha Świętego i głos „znaków czasu”. Niechaj św. Alfons, ekspert w rozeznawaniu duchowym, nadal nam towarzyszy i prowadzi nas w tym procesie! (…)

  Kształt tego procesu zależy od bieżącego zaangażowania każdego współbrata. Obchodząc tegoroczną uroczystość św. Alfonsa, ufamy i modlimy się o to, abyśmy byli wierni jego wizji i uważni wobec dzisiejszych „znaków czasu” i w ten sposób kontynuowani naszą misję podążania za przykładem Zbawiciela Jezusa Chrystusa, głosząc słowo Boże ubogim… (Konst. 1).

  Żyjemy w nadzwyczajnej epoce, w czasie wielkich wyzwań i wielkich możliwości. W komunii z całym Kościołem, pod przewodnictwem Papieża Franciszka, podejmujemy raz jeszcze temat obecnego sześciolecia: ŚWIADKOWIE ODKUPICIELA: solidarni dla misji w poranionym świecie.

  Jako prawdziwi uczniowie św. Alfonsa prosimy Boga, aby udzielił nam swego błogosławieństwa i łaski naśladowania Chrystusa Odkupiciela z sercami pełnymi radości. Wyrzekając się samych siebie i gotowi podejmować wszelki trud, obyśmy mieli pełny udział w misterium Chrystusa i głosili je przez ewangeliczną prostotę życia i przepowiadania, aby nieść ludziom Obfite Odkupienie (por. Konst 20)..

  Niech nasza Matka Nieustającej Pomocy zawsze nam towarzyszy.

  Wasz brat w Chrystusie Odkupicielu

  o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny

   

  1 sierpnia 2018, Uroczystość św. Alfonsa Marii Liguori

  Udostępnij