• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  List kondolencyjny Kancelarii Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe o. bp. Czesława Stanuli CSsR

  Pan Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta wystosował w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy listo kondolencyjny do uczetsników uroczystści pogrzebowych śp. o. bp. Czesława Stanulu, wieloletniego misjonarza w Argentynie i Brazylii, odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Poogrzeb śp. o. bpa Czesława odbedzie się w piątek 15 maja 2020 r., o godzinie 15.00 (w Polsce o godz. 19.00) na cmentarzu Jardim da Saudade w Salwadorze w Brazylii. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

  WIĘCEJ: Brazylia: o. bp Czesław Stanula CSsR nie żyje

  * * *

  Warszawa, 15 maja 2020 roku

  KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski

   

  Uczestnicy uroczystości pogrzebowych  śp. Biskupa Czesława Stanuli CSsR, Brazylia

  Ekscelencje, Ojcze Prowincjale,

  Czcigodni Ojcowie, Wielebni Księża

  Szanowni Państwo,

  z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Ekscelencji Ojca Biskupa Czesława Stanuli, wieloletniego kapłana, misjonarza, wielce zasłużonego w działalności społecznej i polonijnej w Argentynie i Brazylii.

  Żegnamy dzisiaj wielkiego Polaka i Patriotę, którego świadectwo życia stanowi wzorzec niezłomnego patriotyzmu, niestrudzonej służby ludziom i wielkiej osobistej prawości. Długoletnia misja śp. bp. Czesława Stanuli, jako zakonnika i założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w stanie Bahia w Brazylii to przykład ewangelicznej pokory i pracowitości. W przeciągu tylu lat swojej posługi zakonnej i kapłańskiej, niejednokrotnie ukazał swoje oddanie oraz poświęcenie jako misjonarz, katecheta oraz „ambasador” Polski w Ameryce Łacińskiej. Wśród największych zasług JE można wyróżnić stworzenie Fakultetu Medycyny na Uniwersytecie Stanowym Santa Crus.

  Śp. bp Czesław Stanula dał się poznać jako człowiek o ogromnej empatii i wrażliwości, którą można było dostrzec podczas suszy, kiedy podjął się budowy wodociągu gromadzącego wodę, w czasie pory deszczowej, z rzeki do pobliskiej miejscowości. W celu nawiązania bliższych relacji z lokalną społecznością, zainicjował wydawanie biuletynu oraz miesięczników o charakterze informacyjno-religijnym w języku hiszpańskim, polskim i włoskim oraz przyjął obywatelstwo brazylijskie, nie zrzekając się polskiego. Uwieńczeniem działalności literackiej było mianowanie księdza biskupa w 2012 roku Członkiem Akademii Literackiej w Itabuna oraz przyznanie w 2013 roku tytułu Obywatela Honorowego stanu Bahia. W 2017 roku przyjął również tytuł pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Szerzyny.

  Jego dokonania w służbie Ojczyźnie zostały wielokrotnie docenione. Osobiście bardzo miło wspominam spotkanie w czerwcu 2018 roku w Pałacu Prezydenckim, podczas którego miałem zaszczyt uhonorować Jego Ekscelencję, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Żegnając, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy śp. Ojca Biskupa Czesława Stanulę, składam wyrazy głębokiego współczucia Jego Rodzinie, Bliskim oraz Przyjaciołom. Proszę przyjąć zapewnienia, że myślą, sercem i modlitwą jestem dzisiaj z Państwem.

  Cześć Jego pamięci!

  z wyrazami szacunku

  Adam Kwiatkowski

   

  WIĘCEJ: Jest jednym z tych, których możemy stawiać sobie za wzór

  WIĘCEJ: O. bp Czesław Stanula CSsR odznaczony przez Prezydenta RP

  fot. Krzysztof Jasiński, Tuchów

   

  Udostępnij