• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kraków: zjazd misjonarzy i rekolekcjonistów

  Obraz Kościoła w Polsce po pandemii – to temat tegorocznego zjazdu misjonarzy i rekolekcjonistów Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W dniach 6-8 lutego 2023 r. trzydziestu z nich spotkało się przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie, by rozważać i dyskutować, jak w czasach po pandemii skutecznie głosić Ewangelię.

  Zjazd rozpoczął się wieczorną Mszą św. w sanktuarium MBNP, której przewodniczył o. Sylwester Cabała CSsR, radny zwyczajny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. We wtorkowe przedpołudnie dwa referaty przedstawiła prof. dr hab. Kaja Kaźmierska, socjolog, kierownik Katedry Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego. Były one poświęcone tematowi wyborów religijnych. Prelegentka scharakteryzowała przyczyny spadku religijności wśród wiernych w czasie pandemii oraz przedstawiła, jakie są główne motywy rezygnacji z życia religijnego zwłaszcza wśród osób młodych.

  Po południu prelegentem był ks. dr Jacek Wróbel SAC, rekolekcjonista, duszpasterz i wykładowca homiletyki w WSD Pallotynów w Ołtarzewie. W sposób pełen energii przedstawiał różne pomysły kreatywnego opowiadania historii tak, aby zaciekawiły i pobudziły słuchaczy do refleksji. Prelegent zwrócił uwagę, że opowieść nie może być tylko napisana, ale musi być przede wszystkim przeżyta. Dzień zakończył się Mszą św. w sanktuarium MBNP, której przewodniczył o. Dariusz Paszyński CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W swojej homilii zachęcał misjonarzy, aby w głoszeniu wzbudzali tęsknotę do Boga Stwórcy.

  Trzeci dzień zjazdu rozpoczął się poranną Eucharystią w sanktuarium. Przewodniczył jej i homilię wygłosił o. Zbigniew Małolepszy. Nawiązując do kultu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podzielił się swoim bogatym doświadczeniem głoszenia słowa Bożego w pracy misyjnej w Brazylii, w Prowincji Bahia.

  W środę gościem zjazdu był o. dr Dariusz Pabiś CSsR, wykładowca WSD w Tuchowie oraz przełożony wspólnoty w Lubaszowej. Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawił sytuację Kościoła w czasie pandemii, jaki i po niej. Zwrócił uwagę, że nie była to pierwsza epidemia w historii ludzkości, jednak pandemia Covid-19 stała się katalizatorem pewnych postaw związanych z religijnością. Niestety, wielu ludzi związanych luźno z instytucją Kościoła wykorzystała ten moment, aby usprawiedliwić swoje odejście od wiary. Stąd, jak zaznaczył prelegent, dziś ważne jest głoszenie do nich przede wszystkim kerygmatu, aby mogli na nowo odnaleźć w swoim życiu Boga.

  Na zakończenie zjazdu uczestnicy zapoznali się także z aktualnymi wydarzeniami w dziedzinie misji i rekolekcji, które przedstawił o. Wojciech Bieszke CSsR, przewodniczący Sekretariatu Misji i Rekolekcji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Obecnie bezpośrednio w działalność misyjno-rekolekcyjną w Polsce i na Białorusi zaangażowanych jest ok. 65 redemptorystów.  W ostatnich czterech latach, mimo pandemii, a przez to ograniczonych możliwości działalności, redemptoryści w Polsce przeprowadzili 269 misji parafialnych, 144 renowacji misji oraz 1026 rekolekcji parafialnych.

  o. Łukasz Baran CSsR, Lublin

  Udostępnij