• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kraków: ostatnie przed adwentem rekolekcje zakonne redemptorystów

  Ostatnia seria rekolekcji prowincjalnych w tym roku odbyła się w dniach 20-24 listopada 2023 r. w Krakowie. Rekolekcjom przewodził o. prof. Krzysztof Bieliński CSsR, wykładowca na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. W ćwiczeniach duchowych wzięło udział około 30 współbraci z Polski i zagranicy, w tym z domu krakowskiego. Tematem przewodnim była myśl: „Zdobyty przez Chrystusa Jezusa (…), aby życie Boga objawiło się”.

  Z ogromną pokorą, ale i zaufaniem rozpoczął rekolekcjonista nasze konferencje. Przypomniał, że tym który nas prowadzi jest Duch Święty. Podawane treści mają być pomocą w spotkaniu ze Zmartwychwstałym. „Takie rekolekcje, jaka modlitwa, a nie jaki rekolekcjonista” – każdego dnia przypominał. Nie miało to na celu zrzucenia z siebie odpowiedzialności, ale usilne wskazanie, że to od naszej odpowiedzi na Boże zaproszenie zależeć będzie owocność tego czasu.

  Choć formą rekolekcji nie było ścisłe lectio divina, to wykorzystywaliśmy jej elementy, by stawać przed Panem i wsłuchiwać się w Jego głos, wezwania, napomnienia, ale i doświadczyć umocnienia w naszym życiu i posłudze. Niewątpliwie pomagały nam w tym rozważania oparte na fragmentach z listów św. Pawła. „Przestrzenie”, których dotykaliśmy to: Boża sprawiedliwość, postawy Chrystusa Odkupiciela, tajemnica umierania dla życia…

  Konferencje, medytacje, rozważania prowadziły nas również do braterskich spotkań, które były okazją do wzajemnego podzielenia się, ale i umocnienia przemyśleniami współbraci. Były czasem pogłębionych rozmów, szukaniem jak odkryte prawdy zastosować do własnego życia i podejmowanych posług duszpasterskich.

  Jako uczestnicy wdzięczni jesteśmy rekolekcjoniście, o. prof. Krzysztofowi Bielińskiemu, wspólnocie krakowskiej na czele z przełożonym, o. Jackiem Zdrzałkiem i ekonomem, o. Bogusławem Nawracajem, którzy zatroszczyli się o jak najlepsze warunki do odbycia tych rekolekcji.

  o. Adam Dudek CSsR, Toruń

  Udostępnij