• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    KG XXVI: podsumowanie drugiego tygodnia obrad

    W drugim tygodniu obrad XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów podjęła ważne tematy: tożsamość redemptorysty, misja redemptorysów, życie konsekrowane, formacja dla misji i zarząd wspólnoty apostolskiej dla misji. Spotkanie odbywa się w Rzymie w dniach 11 września – 7 października 2022 r., uczestniczy w nim 91 reprezentantów redemptorystów z całego świata.

    W poniedziałek, 12 września każdy uczestnik otrzymał tekst z kilkoma pytaniami do osobistej refleksji, a następnie do dzielenia się w grupach w celu ponownego wyobrażenia sobie tożsamości redemptorysty w zmieniającym się świecie. Po dzieleniu się w dwójkach i osobistym czasie na refleksję i modlitwę, nastąpiło żywe dzielenie się w każdej z grup językowych.

    Po południu, grupy przedstawiły sprawozdania ze swojego dzielenia się, a następnie odbyła się sesja otwarta do dalszej dyskusji. Kapitularze doszli do wniosku, że konstytucja 20 stanowi rdzeń naszej tożsamości redemptorystowskiej, w której każdy redemptorysta stara się stale zakorzeniać swoją tożsamość w Jezusie, naszym Odkupicielu, w osobistej relacji z Panem, a następnie doświadczać posłania Odkupiciela do ubogich i najbardziej opuszczonych wg konstytucji 1.

    Druga część popołudnia była poświęcona prezentacji sprawozdania z Konferencji Afryki i Madagaskaru. Priorytetem misyjnym konferencji są ubodzy i zepchnięci na margines, ofiary przesądów, strachu i czarów, migranci i ofiary handlu ludźmi, młodzież, dzieci i samotne matki. Składa się on z 10 jednostek z planem rekonfiguracji w dwie prowincje (prowincja Afryki Północno-Zachodniej i prowincja Afryki Środkowej, Wschodniej i Południowej z Madagaskarem). Koordynator konferencji o. Noel wraz z panią Judith Agu odpowiadali na pytania dotyczące wyzwań i planów konferencji na przyszłość, jak również partnerstwa w misji.

    Drugi dzień koncentrował się na misji redemptorystów. Panel współbraci: o. Jose Nazarin Ramos z Meksyku, o. Willy’iego Pala z Indonezji, pana Bohumira Zivcaka świeckiego współpracownika ze Słowacji i o. Patrice z Burkina Faso był osobistym dzieleniem się doświadczenia misji i jej wpływem na ich życie jako redemptorystów i świeckich. Po osobistej modlitwie i refleksji nastąpiło dzielenie się w grupach tekstem i pytaniami dotyczącymi misji i jej wyzwań.

    Sesja popołudniowa była przeznaczona na sprawozdania grupowe i sesję plenarną. Niektóre z punktów dotyczyły kreatywności i elastyczności w misji, bliskości z ludźmi, zwłaszcza ubogimi, potrzeby silnego życia wspólnotowego, które wspiera misję, ważności rozeznania w ustalaniu priorytetów misji, konieczności uczenia się i słuchania tych, do których jesteśmy posłani, dla których i z którymi pracujemy, partnerstwa w misji, które jest już podstawą, a nie opcją, i wreszcie pracy wspólnej jako znaku rozpoznawczego życia i misji redemptorystów.

    Druga część popołudnia była poświęcona prezentacji sprawozdania z Konferencji Azji i Oceanii.  Jej priorytety misyjne to ludność migrującą, ludzie ubodzy materialnie, ludność tubylczą, rodziny w niebezpieczeństwie i opuszczona młodzież. Konferencja liczy 13 jednostek i będzie realizować plan rekonfiguracji w 3 konfederacjach: 1) konfederacja Indii składająca się z prowincji Bangalore, Liguori i Majella, 2) konfederacja Wietnamu, Tajlandii i Korei Południowej oraz Cebu, i 3) konfederacja prowincji Australii i Oceanii, Manila, Singapur, Sri Lanka i Indonezja z Japonią. Koordynator konferencji o.  Jovencio Ma wraz z panią Roksan Latorre odpowiadali na pytania dotyczące życia i misji redemptorystów w konferencji.

    Trzeci dzień rozpoczął się Mszą św. odprawioną przez przełożonego generalnego o. Michaela Brehla w święto św. Mateusza, a cała wspólnota kapituły modliła się za wszystkich współbraci i partnerów świeckich, którzy zmarli na covid-19 w ciągu trwania pandemii. Każdy otrzymał tekst o życiu konsekrowanym redemptorystów z pytaniami do osobistej refleksji i dzielenia się w grupie.

    Popołudniowe sprawozdanie skupiło się na znaczeniu naszego życia apostolskiego zakorzenionego w Panu Jezusie i naszego życia we wspólnocie, które jest w służbie misji, uznając wyzwania związane z życiem konsekrowanym i napięcia pomiędzy życiem jako osób konsekrowanych, a przeżywaniem naszej konsekracji jako duchowieństwo.

    Pojawiło się silne wezwanie do poważnego stosowania redemptorystowskiego planu życia wspólnotowego z regularną oceną jako narzędziem wzrostu w naszym życiu konsekrowanym. Pojawiło się także wiele ważnych sugestii, które mogłyby znaleźć się w końcowym przesłaniu kapituły, jak na przykład dawanie nadziei naszym starszym i chorym współbraciom oraz „distacco”, termin alfonsjański, wyłonił się jako ważny element życia konsekrowanego.

    Druga część popołudnia poświęcona była sprawozdaniom z dwóch konferencji: Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Ameryki Północnej.

    Konferencja Ameryki Łacińskiej i Karaibów liczy obecnie 26 jednostek, a plan rekonfiguracji przewiduje, że konferencja będzie miała 7 prowincji. Są to: 1) Fortaleza, Recife i Goias, 2) Bahia, Rio de Janeiro i Sao Paolo w Surinamie, 3) Manaus, Campo Grande i Porto Alegre, 4) Buenos Aires, Paragwaj, Resistencia, Chile i Urugwaj 5) Boliwia, Peru Południowe i Peru Północne, 6) Bogota, Quito, Caracas i 7) America Centralna, San Juan, Haiti i Misja na Kubie.

    Jest to bardzo odważny plan z wyzwaniami, ale starają się iść naprzód, ponieważ starają się realizować swoją misję wobec ubogich materialnie, ludności tubylczej i migrantów, opuszczonej młodzieży, rodzin i tych, którzy stracili wiarę lub już jej nie praktykują. Koordynator Konferencji o. Marcelo wraz z panią Vanda Maria de Leima odpowiedzieli na pytania dotyczące wyzwań stojących przed konferencją.

    Konferencja Ameryki Północnej przedstawiła swój raport, w którym jako priorytety misyjne wskazała migrantów, imigrantów, uchodźców i ludność tubylczą, młodzież i młodych dorosłych oraz tych, którzy nie słyszą już Ewangelii jako Dobrej Nowiny. Konferencja dąży do rekonfiguracji w następujących jednostkach Kanada oraz konfederacja Baltimore, Denver i Meksyk z Extra Patriam. Koordynator o. Jack Kingsbury wraz z panią Anne Walsh, świecką współpracowniczką, odpowiadali na pytania dotyczące życia i misji konferencji, podkreślając pracę świeckich współpracowników.

    Czwarty dzień koncentrował się na refleksji nad formacją redemptorystowską. Po osobistej refleksji z dzieleniem się w dwójkach, kapituła spotkała się w różnych grupach, aby zastanowić się nad podanym tekstem i pytaniami dotyczącymi dalszej drogi formacji do misji.

    Popołudniowa refleksja skupiła się na znaczeniu formacji ciągłej, z różnymi propozycjami wzmocnienia tożsamości redemptorystowskiej, misji i życia konsekrowanego w ważnych momentach formacji ciągłej zarówno dla redemptorystów jak i świeckich partnerów do misji. Podkreślono znaczenie wyboru formatorów, szkolenia formatorów, niezbędnych wartości, które należy podkreślić w zmieniającym się świecie, takich jak odpowiedzialność, przejrzystość itp.

    Druga część popołudnia była poświęcona sprawozdaniu z Konferencji Europy, w której jest 12 prowincji, 1 wiceprowincja i 1 misja. W przyszłości powstanie 1 prowincja Europy Południowej (Portugalia, Hiszpania, Rzym, Neapol i Francja), federacja Europy Północnej (Św. Klemens, Londyn, Dublin, Wiedeń-Monachium) oraz obszar współpracy Europy Wschodniej (Warszawa, Bratysława-Praga, Michalowce i Ukraina). Konferencja ma za priorytety misyjne: osoby opuszczone duchowo, młodzież, migrantów i uchodźców oraz tych, którzy utracili wiarę.

    Koordynator konferencji o. Johannes Roemmelt wraz z p. Bohumirem Zivcakiem, świeckim ze Słowacji, odpowiadali na pytania dotyczące misji i życia w konferencji. Szczególnym momentem dnia był wieczór, podczas którego brazylijscy współbracia przygotowali posiłek, który okazał się wspaniałym czasem relaksu, dzielenia się i świętowania naszego życia jako wspólnoty.

    W piątym dniu tygodnia kapituła podjęła temat: przywództwo dla misji. Sesja rozpoczęła się od podzielenia się osobistym doświadczeniem przywództwa i wyzwaniami związanymi z byciem przełożonym wyższym w dzisiejszych czasach przez 5 współbraci: o. Jana Hoffmana z prowincji Św. Klemensa, o. Cesara Torresa z Peru Płd., o. Benjamina z Zimbabwe, o. Biju Madathikunel z  prowincji Liguori oraz o. Steve’a Rehrauera z Denver.

    Współbracia i partnerzy świeccy zastanawiali się następnie w dwójkach nad podanym tekstem i nad pytaniem, co kapituła chciałaby zaproponować jako nową wizję przywództwa dla misji w Zgromadzeniu. Sesja popołudniowa zawierała raporty z grup z różnymi punktami dotyczącymi wyłaniania się tematu przywództwa i potrzeby formacji ciągłej dla nowych liderów.

    Druga część popołudnia była poświęcona dzieleniu się przez 5 świeckich współpracowników w misji. Mówili oni o swoim doświadczeniu uczestnictwa w Kapitule Generalnej podczas tego tygodnia. Wyrażając wielki zaszczyt i bezcenny dar i przywilej obecności na kapitule, w sposób bardzo szczery i uczciwy podzielili się sugestiami, aby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo klerykalizmu i na nasze chrzcielne powołanie do misji oraz na rolę świeckich jako uczniów w naśladowaniu Pana w misji, na znaczenie formacji naszych świeckich partnerów, jak również formacji współbraci, aby byli otwarci na pracę i towarzyszyli naszym świeckim partnerom, na znaczenie wartości takich jak odpowiedzialność, dyspozycyjność, przywództwo dla świeckich partnerów.

    Wyrazili obawę, że większość z tego, o czym tu mówimy, może skończyć się tylko na papierze i nie zostać wprowadzona w życie. Podkreślali także znaczenie nadziei dla nas wszystkich oraz wartość nas, redemptorystów, którzy proponujemy nowy sposób bycia Kościołem poprzez wzmocnienie naszych partnerów świeckich, poprzez pracę nad kształceniem ich następnego pokolenia.

    Następnie uczestnicy kapituły zadawali pytania świeckim, na które odpowiadali szczerze i z radością. Na koniec ojciec generał podziękował im za to, że są z nami, a ich obecność jest przywilejem dla nas, ponieważ idziemy ręka w rękę żyjąc i pracując dla tej samej misji głoszenia Królestwa Bożego. Panel zakończył się owacją na stojąco.

    Tydzień obrad zakończył o. Kevin O’Neil, sekretarz moderatorów, który przedstawił plan na najbliższy, trzeci tydzień Kapituły Generalnej.

    o. Joseph Ivel Mendanha CSsR

    za: cssr.news/26CG

    WIĘCEJ: wszystkie informacje o XXVI Kapitule Generalnej

    Na stronie internetowej całego Zgromadzenia Redemptorystów cssr.news jest umieszczona podstrona cssr.news/26CG/, która zbiera wszelkie wiadomości o XXVI Kapitule Generalnej.

    Informacje o XXVI Kapitule Generalnej w języku polskim są systematycznie publikowane na stronie redemptor.pl i łatwe do znalezienia dzięki linkowi u góry strony lub po kliknięciu przy artykule związanym z tym tematem na tag: XXVI Kapituła Generalna.

    WIĘCEJ: Galerie zdjęć w serwisie flickr.com

    Udostępnij