• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  „Kapsuła czasu” z wieży kościoła redemptorystów w Krakowie otwarta po 113 latach

  W czasie prac remontowych na dachu i wieży kościoła krakowskich redemptorystów przy ul. Zamoyskiego zdjęto 9 października 2020 r. zamontowaną w 1907 r. pod krzyżem kulę i otwarto „kapsułę czasu”. Znaleziono w niej dokumenty umieszczone przez ówczesnych przełożonych wspólnoty oraz blacharzy, a także wydawnictwa związane z firmą oraz przynależnością partyjną robotników.

  Znalezisko jest przede wszystkim cennym świadectwem zaufania Bogu i wdzięczności Jemu za budowę kościoła, a także potwierdzeniem, że redemptoryści zamieszkali wśród ubogich i świątynia została postawiona dla ubogiej robotniczej ludności Podgórza oraz przez nią w dużej mierze sfinansowana. Na uwagę zasługuje dokument podpisany przez redemptorystów: przełożonego wspólnoty, o. Marcina Nuckowskiego i ekonoma, o. Jana Śliża. Oto jego treść:

  Architekt WS. Zubrzycki

  Budowniczy Müller

  Kościół OO. Redemptorystów pod wezwaniem M.B. Nieustającej Pomocy.

  Budowę rozpoczęto r. 1904, 8 września, za panowania papieża Piusa X, cesarza Franciszka Józefa I, Księcia Kardynała Jana Puzyny w Krakowie, Macieja Raussa Generała Zakonu, Teofila Pasura Viceprowincyała, a dokończono za panowania tychże samych r. 1906, 8 września, w którym to roku i dniu odbyła się konsekracja przez Najprzewielebniejszego Ks. Biskupa Anatola Nowaka, Sufragana Krakowskiego.

  Podczas budowy błogosławieństwo Boże było widoczne, raz, że kościół stanął w krótkim czasie ze składek przeważnie ubogich, powtóre, że wśród robotników nie było żadnego wypadku nieszczęśliwego.

  Za co niech Bogu będą dzięki i chwała.

  P.O. Marcin Nuckowski. Superyor

  Ks. Jan Śliż C.SS.R Minister

  Podgórze, 5.X.907

  W zapisie chodzi o architekta Jana Sas-Zubrzyckiego, powinno więc być J.S. Zubrzycki.

  W kuli zainstalowanej 12 października 1907 r. znajdowały się także listy i wydawnictwa bliskie robotnikom, należącym do Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, dołączone najprawdopodobniej bez wiedzy ojców, które także poniżej prezentujemy.

  Wspólnota redemptorystów w Krakowie i parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy planuje po odnowieniu kuli umieszczenie kolejnej „kapsuły czasu” dla następnych pokoleń, o czym także poinformujemy.

  red.; fot. Andrzej Głuc

  Udostępnij