• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kanada: o. Michael Smolinski CSsR, przełożony Prowincji Kanadyjskiej, biskupem eparchii Saskatoon

  Ojciec Święty Franciszek mianował o. Michaela Smolinskiego CSsR, dotychczasowego przełożonego Prowincji Kandayjskiej Redemptorystów, biskupem greckokatolickiej eparchii Saskatoon.  Gratulujemy!

  Decyzja ta została ogłoszona w Watykanie w czwartek, 30 listopada 2023 roku. Biskup – elekt Michael Smolinski zostanie szóstym biskupem eparchialnym, który będzie posługiwał ukraińskim wiernym katolickim w prowincji Saskatchewan. Urodzony i wychowany w Saskatoon, o. Smolinski pełnił posługę duszpasterską w Saskatchewan, a także w Manitobie. Przez wiele lat kierował projektem „Welcome Home” dla mieszkańców śródmieścia Winnipeg.

  Od stycznia 2023 r. był przełożonym prowincji dla połączonej anglojęzycznej, francuskojęzycznej i ukraińskiej katolickiej Prowincji Kanady Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela – Redemptorystów. Po przeniesieniu o. bpa Bryana Baydy CSsR z Saskatoon do eparchii Toronto i Wschodniej Kanady w 2022 r., eparchia Saskatoon była zarządzana przez metropolitę Winnipeg, abpa Lawrence’a Huculaka. Daty święceń biskupich i objęcia urzędu nie są jeszcze znane.

  Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 32 arcybiskupów, 140 biskupów – lista. Wśród żyjących jest jeden kardynał – o. Joseph Tobin CSsR, metropolita Newark w USA oraz 11 arcybiskupów i 48 biskupów.

  za: cssr.news

  Udostępnij