• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Jubileuszowa nowenna u redemptorystek z Bielska Białej

  Po raz 25. siostry redemptorystki z jedynego w Polsce klasztoru kontemplacyjnego zakonu, założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę, przeżywać będą triduum przed świętem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na jubileuszową nowennę zaproszeni są szczególnie seniorzy, młodzi i rodziny.

  WIĘCEJ: redemptorystki.pl

  Jak wyjaśniła s. Kazimiera Kut OSsR z bielskiej wspólnoty redemptorystek, w czerwcu, zawsze przed świętem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w kaplicy redemptorystek przeżywane jest triduum Maryjne w formie rekolekcji.

  „W tym roku, w 25. rocznicę nowenny nieustannej, nasza wspólnota podejmie modlitwę za różne grupy wiernych, którzy żyją w diecezji i w mieście. Za nich też będzie celebrowana Eucharystia i skierowane słowo przez zaproszonego kapłana” – poinformowała zakonnica.

  Pierwszego dnia, 24 czerwca, zaplanowano modlitwę za seniorów i wszystkich, którzy kiedykolwiek modlili się w kaplicy redemptorystek, za zmarłych i żyjących. W tej intencji redemptorysta, o. Stanisław Reczek odprawi Mszę św. i wygłosi słowo. 25 czerwca zebrani modlić się będą za młodych z Bielska-Białej i diecezji bielsko-żywieckiej. 26 czerwca celebrowana będzie Msza św. za rodziny. Tego wieczora będzie można uczcić relikwie św. Joanny Molla. 27 czerwca o 17.30 rozpocznie się jubileuszowa nowenna, a po niej Msza św.

  Siostry redemptorystki przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie przez 3 lata mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 7 sierpnia 1992 roku zakonnice przeprowadziły się do nowego klasztoru, który znajduje się na terenie parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

  W ciągu 25 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą greckokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Ostatnio powstała też wspólnota zakonna obrządku greckokatolickiego we Lwowie.

  Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

  Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

  za: Radio Maryja

  Udostępnij