• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Hiszpania: Conchita Barrecheguren ogłoszona błogosławioną

  Czcigodna Sługa Boża María de la Concepción (Conchita) Barrecheguren García została ogłoszona błogosławioną. Dekret papieża Franciszka został odczytany podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. kard Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, w katedrze w Granadzie w sobotę 6 maja 2023 r. Hasło beatyfikacji to: „Młody święty dla dzisiejszego Kościoła”. Bł. Conchita dołączyła do grona 4 świętych i 28 błogosławionych rodziny redemptorystowskiej. Jej ojciec, Francisco Barrecheguren Montagut, po śmierci żony i córki wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów, przyjął święcenia kapłańskie i sam jest obecnie Czcigidnym Sługą Bożym.

  W homilii ks. kardynał przypomniał słowa papieża Franciszka na temat bezbronności i kruchości. Ten wymiar naszego życia, zamiast go ukrywać lub zmyślać, powinien zostać zaakceptowany, ponieważ „w rzeczywistości jest konstytutywnym wymiarem człowieka i jako taki jest wymiarem, który stawia przed nami wyzwania i domaga się odpowiedzi, ponieważ zawiera powołanie, które jest wezwaniem do życia społecznego w formie solidarności”.

  „Nasza błogosławiona rozpoznała, przyjęła i żyła powołaniem, które wypływa z bezbronności. Pokazała nam również, jak to zrobić. Napisała: „Moją miłością będzie ukrzyżowany Bóg, moim pokarmem modlitewnym, moją siłą Eucharystia. (…) Ta nowa Błogosławiona staje się także wzorem do naśladowania dla nas wszystkich. Zwłaszcza tym, którzy cierpią i poddawani są próbom, błogosławiona Maria Conchìta, ofiarując swoje młode, krótkie życie i całkowicie zawierzając się Bogu, ukazuje, jak upodobnienie się do Chrystusa, w miłości ukrzyżowanej, przemienia istotę życia, nawet najbardziej złożonym i trudnym.” – powiedział prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
  Na zakończenie celebracji głos zabrał o. Francisco Caballero CSsR, przełożony Prowincji Madryckiej, który w imieniu Redemptorystów wyraził wdzięczność za beatyfikację i mówił o duchowej bliskości nowej błogosławionej z myślami św. Alfonsa de Liguori, który pisał o miłości za Boga, cierpienie i modlitwę: „Ta beatyfikacja jest uznaniem przez naszego Boga wartości prostoty, drogi życia, normalności, miłości i smutku – w jednej walce – obecnych w życiu każdego chrześcijanina. Nowa błogosławiona uczy nas, że nawet w trudnych sytuacjach, w trudnej rzeczywistości braku i frustracji, nasz Bóg jest obecny, nie przestając towarzyszyć Kościołowi domowemu, pierwotnemu zarodkowi, w którym wykuwa się i umacnia wiara.”

  Mszę św. koncelebrowali m.in. arcybiskup Granady José María Gil Tamayo i arcybiskup senior Javier Martínez. Obecni byli także redemptoryści – wikariusz przełożonego generalnego o. Zdzisław F. Stanula CSsR, o. Francisco J. Caballero CSsR, przełożony Prowincji Madryckiej, o. Antonio Marrazzo CSsR, postulator generalny i inni.

  W niedzielę, 7 maja 2023 r., w sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Granadzie, w którym znajduje się grób bł. Conchity, zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem wikariusza przełożonego generalanego, o. Zdzisława Stanuli CSsR, w czasie której po raz pierwszy przyjmie Komunię Świętą dziewczynka, która została uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Conchity.

  Przeczytaj całą homilię ks. kard. Semeraro (włoski, hiszpański)

  za: cssr.news; fot. zrzuty ekranu dzięki uprzejmości kanału telewizyjnego Trece z Granady

  WIĘCEJ: Został redemptorystą po śmierci rodziny – ojciec i córka Czcigodnymi Sługami Bożymi

  WIĘCEJ: Strona internetowa poświęcona obojgu Sługom Bożym (w j. hiszpańskim)

  Udostępnij