• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Haiti: redemptoryści wzywają do zjednoczenia sił

  Wzywamy wszystkie partie do większej świadomości społecznej i do podjęcia patriotycznej decyzji, nawet za cenę wielkich ofiar, aby na pierwszym miejscu postawić interes narodowy i dobro wspólne haitańskiego społeczeństwa – to słowa apelu, które do tamtejszych władz wystosowali w lutym 2019 r. pracujący na tej wyspie redemptoryści.

  Zakonnicy wskazują na bardzo trudną sytuację na Haiti. Stwierdzają, że jest to najbiedniejszy kraj na półkuli zachodniej, gdzie połowa ludności musi przeżyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Ponad 40 proc. mieszkańców wyspy jest bezrobotnych, a dwie trzecie pracujących jest zatrudnionych na czarno. Ponadto w ostatnich tygodniach nasiliły się demonstracje przeciw rządowi, sytuacja stała się bardzo trudna.

  Zdaniem haitańskich redemptorystów ogromnym problemem w kraju jest także korupcja na najwyższych szczeblach władzy, jak również wzrost kosztów utrzymania i ogromna przemoc na ulicach. „Najgorsze jednak jest to – piszą zakonnicy – że aktualna opozycja również jest zamieszana w korupcję i przemyt, a ich jedyną aspiracją jest bycie u władzy”.

  Dlatego redemptoryści apelują o zjednoczenie sił dla ocalenia Haiti. Zachęcają do mądrych rozwiązań na rzecz obrony dobra wspólnego. Tylko szczery dialog wszystkich zainteresowanych stron, który na pierwszym planie położy wspólny interes, może ocalić kraj.

  za: vaticannews / Port-au-Prince; cssr.news

  Udostępnij