• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Doktorat o. Mirosława Grakowicza

  We wtorek, 9 maja 2023 r., w siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu miała miejsce publiczna obrona rozprawy doktorskiej o. Mirosława Grakowicza CSsR pt. „Życie i działalność o. Josepha Schwetera CSsR (1876-1954)”.

  Promotorem pracy był ks. prof. dr hab. Mieczysław Kogut z katedry historii Kościoła PWT. Tematem dysertacji doktorskiej jest życie i działalność niemieckiego redemptorysty o. Josepha Schwetera CSsR (1874-1954). Praca jest próbą monograficznego ujęcia życia i działania redemptorysty, który urodził się i wychował na ziemi prudnickiej. Był on najpierw księdzem diecezji wrocławskiej, a następnie wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Miłość do Boga i zatroskanie o człowieka były motywem jego pracy apostolskiej jako misjonarza ludowego, rekolekcjonisty, spowiednika, kierownika duchowego oraz historyka, teologa i pisarza. Większość swego życia zakonnego spędził on w klasztorze redemptorystów w Bardzie, posługując w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Ze względu na swą dobroczynną działalność był przez współczesnych sobie nazywany człowiekiem miłosierdzia, a jako pisarz został nazwany historykiem Śląskiego Caritasu.

  W formie aneksu dodano do pracy obszerne cytaty z kroniki klasztoru redemptorystów w Bardzie opisujące ostatnie latach życia o. Josepha Schwetera, jego chorobę, śmierć i pogrzeb oraz treść jego duchowego testamentu. Dołączono również chronologiczne zestawienie jego prac apostolskich oraz spis jego dzieł i artykułów wydanych drukiem oraz pozostawionych w maszynopisie.

  Pozytywne oceny obydwu recenzentów: ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca, prof. PWT i ks. prof. dra hab. Zdzisława Leca z Uniwersytetu Szczecińskiego, jak również pytania ze strony komisji i publiczności oraz wygłoszone przez Doktoranta odpowiedzi dopełniły publicznej obrony.

  Warto tu przytoczyć słowa z recenzji ks. bpa Ignacego Deca: „Niewątpliwą zasługą autora rozprawy jest pokazanie światu życia i działalności jednego z najwybitniejszych redemptorystów przełomu XIX i XX wieku, autochtona, rodowitego Ślązaka, pracowitego i bogatego w zasługi dzielnego misjonarza i rekolekcjonisty, wieloletniego piastuna urzędu rektora w Zgromadzeniu Redemptorystów, pisarza, autora dziel historycznych i bibliograficznych, ojcowskiego opiekuna kilku zgromadzeń zakonnych żeńskich, wielkiego czciciela Matki Bożej Bardzkiej”.

  Czcigodnemu Ojcu proboszczowi i kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej, gratulujemy osiągniętego stopnia naukowego doktora nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo

  foto: o. Wojciech Wilgowicz CSsR, Bardo

  Udostępnij