• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Brazylia: redemptorysta poniósł ogień olimpijski

  Redemptorysta, emerytowany ordynariusz diecezji Itabira-Coronel Fabriciano w Brazylii, o. bp Lélis Lara CSsR niósł 12 maja 2016 r. ogień olimpijski w drodze na igrzyska letnie w Rio de Janeiro 2016.

  Komitet Olimpijski zezwolił wszystkim miastom na drodze biegu wybrać osobę, która poniesie zapalony w Olimpii w Grecji ogień. Rosangela Mendes, burmistrz miasta Fabriciano w stanie Minas Gerais, powiedziała: „Wybrano o. bpa Lélis Lara ponieważ jest wśród nas znaczącą osobowością i szanowany w Dolinie Aço. Mając ponad 90 lat, połowę swego życia poświecił ludziom tego miasta, tak więc godnym było zaproszenie go do niesienia olimpijskiego ognia.”

  Od 22 marca 2016 r., kiedy wybór został zatwierdzony, o. bp Lara podjął trening fizyczny, by podołać wysiłkowi i wzmocnić układ oddechowo – krążeniowy. „Czuję się bardzo dobrze i nawet lepiej niż przed miesiącem. Jestem gotowy, by ponieść ogień. Czuję się jak młody człowiek. – powiedział przed biegiem. Droga prowadziła od budynku federalnego do placu dworcowego. „Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę być częścią tego wielkiego wydarzenia sportowego. Obok święceń kapłańskich i biskupich jest to jeden z nadzwyczajnych momentów mojego życia.” – dodał.

  O. bp Lélis Lara CSsR urodził się w Divinópolis w Brazylii 19 grudnia 1925 r. Wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów i przyjął 1951 r. święcenia kapłańskie. Po studiach w Rzymie pracował jako wykładowca i wychowawca w seminarium oraz duszpasterz. Do godności biskupiej został wyniesiony w 1977 r. Położył wielkie zasługi w rozwoju społecznym, edukacyjnym regionu Dolina Aço w stanie Minas Gerais. Obecnie jest emerytowanym biskupem diecezji Itabira-Coronel Fabriciano.

  za: cssr.news/mm

  Udostępnij