• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Bratysława: Misje Miłosierdzia

  Misje Miłosierdzia dla całego miasta  – w Bratysławie miejscowi redemptoryści przeprowadzili je w dniach 22-28 maja 2016. Relacjonuje je o. Rastislav Dluhý CSsR.

  * * *

  Jako odpowiedź na Rok Miłosierdzia papież Franiszek wezwał biskupów do organizowania Misji Miłosierdzia. W Bratysławie na Słowacji misje miały już miejsce w 1999 i 2010 r. W październiku 2010 r. miały one najpierw miejsce na placach, ulicach i w miejskich ośrodkach kultury, a następnie na w 22 kościołach słowackiej stolicy w tym samym czasie, włącznie z dwoma kościołami w j. węgierskim, jednym w j. angielskim i w jednym dla niesłyszących. Pomagali w nich wtedy o. Ronald McAinsh CSsR i o. Cyril Axelrod CSsR.

  DSC_0659

  W tym roku misja skoncentrowana była na Bratysławie, ale jej oddziaływanie rozszerzyło się na całą Słowację i na Słowaków mieszkających zagranicą. Wszystkie nauki misyjne były transmitowane przez telewizję  Lux Catholic,  podobnie misyjna nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w katedrze.  Misja prowadzona była przez o. Michała  Zamkowskiego CSsR, misjonarza miłosierdzia oraz pięciu innych redemptorystów z Wiceprowincji Bratysławskiej.

  Wieczorem w poniedziałek, wtorek i środę zaproponowano szczególne wydarzenie, tj. „Drogę Miłosierdzia”. Jest to modlitwa oparta na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w czasie której rozważa się cierpienia Chrystusa. Została ona odprawiona po raz pierwszy 2 kwietnia br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i ma 21 stacji. Każdego wieeczoru w bratysławskiej katedrze rozważano 7 stacji – medytacje prowadził o. Michał  Zamkowski i znani słowaccy aktorzy i celebryci, wsparci przez zespoły muzyczne.

  W czwartek po wieczornej Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której zespoły wolontariuszy i osób konsekrowanych zaproszały ludzi z placów i ulic do katedry na modlitwę w ciszy (przybyło ok. 200 osób). W piątek natomiast miała miejsce dwugodzinna modlitwa uwielnia prowadzona przez Kalwarię, misyjną wspólnotę redemptorystów, oraz przez wspólnotę z katedry św. Marcina (także transmmitowana na żywo).

  IMG_7263

  Umożliwiono także przystępowanie do sakramentu pojednania w różnych językach oraz przejście przez Bramę Miłosierdzia. Nie zabrakło także po wieczornych modlitwach możliwości na rozmowę, poczęstunek, wymianę wrażeń. Pozostałe części programu obejmowały spotkania z dziećmi i matkami z małymi dziećmi.

  Krótkie filmy z każdego dnia misji znaleźć można na stronie Wiceprowincji Bratysławskiej.

  o. Rastislav Dluhý CSsR, Bratysława

  za: cssr.news

  Udostępnij