• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Bracia zakonni pielgrzymowali na Jasną Górę

  Tegoroczna XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych odbyła się w dniach 18-19 października. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.  Dla braci zakonnych z różnych zgromadzeń zakonnych to chwila na wspólne trwanie na modlitwie u tronu Matki Bożej Królowej Polski.

  Jak co roku bracia uczestniczyli w konferencjach, wspólnej modlitwie i Eucharystii, drodze krzyżowej, koronce do Bożego Miłosierdzia i apelu jasnogórskim.

  W pierwszy dzień po ścieżkach wiary prowadził nas ks. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

  W konferencji biskup ukazał postać brata zakonnego jako pasterza. Brat zakonny jest po to, aby kontynuować miłość Jezusa Chrystusa, dzielić się nią z ludźmi w poranionym świecie. Prelegent zaznaczył również, że narzędziem ewangelizacji brata zakonnego jest umiejętność słuchania drugiego człowieka. Porównał braci zakonnych do znaku drogowego. Znak drogowy i brat zakonny ma być komunikatywny, czytelny i stać w odpowiednim miejscu.

  W homilii ks. bp Kiciński zauważył, że „brat zakonny jest tym, który na wzór Jezusa Chrystusa jest bratem pośród braci, jest tym, który czeka na drugiego człowieka, tym, który wychodzi, tym, który karmi, i tym, który przywraca utraconą nadzieję. Być bratem zakonnym, to być znakiem obecności Boga w tym miejscu, w którym stawia nas Bóg.

  Gdy spoglądamy na życie Maryi, to, co nas dziś tak bardzo mocno dotyka, a zarazem prowokuje wobec dzisiejszej kultury tymczasowości, to przede wszystkim wierność Maryi. Maryja, która jest napełniona Duchem Świętym jest wierna Bogu, Maryja jest wierna człowiekowi i Maryja wierna jest powołaniu”.

  W swojej homilii biskup powiedział także: „Maryja uczy nas wierności wobec Boga. Zaufanie, że Bóg, jeśli człowieka powołuje wyposaża go w to, co jest niezbędne, aby był człowiekiem szczęśliwym, aby był narzędziem w Jego ręku. Powołanie bycia bratem zakonnym nie jest łatwe. Bóg wchodzi w naszą rzeczywistość i wyznacza nam kierunek i szlak naszego życia”. Kaznodzieja zwrócił się do nas z zachętą – „Drodzy bracia, bądźcie wierni powołaniu. Życie brata zakonnego związane jest ze świątynią, bo przecież Eucharystia stanowi centrum naszego życia. Drodzy bracia, nie żałujcie czasu na świątynię, bądźcie wierni świątyni. Wasze życie, to jest życie pośród ludzi, bycie bratem pośród braci i sióstr, bądźcie wierni człowiekowi. I wreszcie w powołanie wpisany jest krzyż. Będą takie momenty, gdy doświadczymy cierpienia i opuszczenia, gdy może wydawać się wszystko bez sensu, bo gdy jest ciemno, człowiek kroczy po omacku. Nie jesteście sami, pod krzyżem jest wasza Matka, bądźcie wierni powołaniu do końca życia.”

  W kolejny dzień naszego pielgrzymowania towarzyszył nam o. Maksymilian Nawara, opat, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. W swojej prelekcji i homilii dzielił się z braćmi refleksjami nt. dokumentu: „Tożsamość i misja brata zakonnego”.

  W tym roku w pielgrzymce wzięło udział ok. 200 braci zakonnych. Redemptorystów reprezentowało 6 braci.

   

  relacja i zdjęcia: br. Krzysztof Makowski CSsR

   

  Udostępnij