• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Ameryka Płd.: zakończyła się kapituła wyborcza nowej Prowincji Bł. Piotr Dondersa

  W Argentynie zakończyła się 13 listopada 2023 r. kapituła wyborcza nowej redemptorystowskiej Prowincji Błogosławionego Piotra Dondersa, w której skład wchodzi m.in. Wiceprowincja Resistencia założona przed laty i nadal po części tworzona przez polskich misjonarzy redemptorystów. 14 stycznia 2024 r. nowa jednostka, złożona ze wspomnianej Wiceprowincji Resistencia, Prowincji Buenos Aires, Prowincji Asuncion (Paragwaj) i Prowincji Chilijskiej, zainauguruje swoją działalność.

  W atmosferze radości, braterstwa i nadziei wybrano członków zarządu Prowincji:

  Przełożony Prowincji: o. Javier Machado CSsR (dotychczasowy przełożony Wiceprowincji Resistencia)

  Wikariusz przełożonego Prowincji: o. Enrique López CSsR

  Radni zwyczajni: o. Mario Márquez CSsR, o. Ramón Correa CSsR, o. José Rodríguez CSsR

  Radni nadzwyczajni: o. Hugo Elías CSsR, o. César Báez CSsR.

  Eucharystia kończąca wybory została odprawiona w kaplicy domu rekolekcyjnego Convento San Alfonso (Villa Allende, Córdoba, Argentyna) pod przewodnictwem nowego przełożonego Prowincji, o. Javiera Machado i wybranych konsultorów.

  Wśród koncelebransów byli o. Francois Stanula CSsR, wikariusz generalny, o. Jairo Díaz CSsR, radny generalny i o. Marcelo Araújo CSsR, koordynator Konferencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Obecni byli także wszyscy uczestnicy kapituły: ojcowie, bracia i świeccy misjonarze, którzy są częścią nowej jednostki.

  W swej homilii o. Javier Machado CSsR zaprosił wszystkich członków nowej prowincji do wdzięczności za drogę przebytą w poprzednich jednostkach, do bycia uczniem i Kościołem misyjnym, „zawsze wychodzącym”, w związku z duchem zgromadzeniowego projektu restrukturyzacji na rzecz misji. Wezwał wszystkich uczestników do pracy jako Prowincja, by ewangelizować w duchu redemptorystowskim, szczególnie docierając do najbardziej opuszczonych w każdej ze wspólnot lokalnych, które są częścią nowej zrekonfigurowanej Prowincji. Podziękował wybranej Radzie i zachęcił ją do pracy zespołowej dla dobra Prowincji.

  Na zakończenie Eucharystii wyraził wdzięczność wszystkim, dzięki którym mogą być dziś nową Prowincją. Podziękował wszystkim za ich wsparcie, bliskość i zaufanie do niego oraz gotowość do kontynuowania procesu restrukturyzacji misji w tej części Kościoła na południu kontynentu latynoamerykańskiego. W szczególności wyraził wdzięczność Zarządowi Generalnemu, koordynatorowi Konferencji, przełożonym prowincjalnym poprzednich jednostek, każdemu ze współbraci, którzy należą do nowej jednostki, współpracownikom świeckim i misyjnym, którym będzie towarzyszył w duchu bliskości jako ojciec, pasterz i przewodnik.

  Scala News, za: cssr.news

  Udostępnij