Abp Bashar Warda CSsR z Iraku: „Iracka młodzież ma dobre zdanie o Franciszku”
W przeddzień podróży papieża Franciszka do Iraku chaldejski redemptorysta, o. abp Bashar Warda CSsR, który przyjmie Ojca Świętego w Erbilu 7 marca 2021 r., podkreśla, że jest przekonany, iż szacunek narodu irackiego będzie wzrastał w stosunku do wspólnoty chrześcijańskiej, zdziesiątkowanej przez lata wojną, terroryzmem i prześladowaniami.
Hasłem papieskiej wizyty są słowa „Wszyscy jesteście braćmi”. „Szacunek narodu irackiego dla społeczności chrześcijańskiej będzie wzrastał. Mieszkańcy Iraku niewiele o nas wiedzą. Mamy nadzieję, że zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy gośćmi, ale od zawsze mieszkańcami tego kraju”- mówi o. abp Warda.
WIĘCEJ: Abp Bashar Warda CSsR z Iraku gościem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym
WIĘCEJ: Fulda: ks. abp Bashar Warda CSsR apeluje o pomoc dla chrześcijan w Iraku
W 2003 r. społeczność chrześcijańska liczyła w Iraku 1,5 mln wiernych, dziś już niecałe 500 tys. Papież Franciszek przyleci po południu 5 marca do Bagdadu i zostanie powitany przez premiera Mustafę al Khadimi. Oficjalna ceremonia powitalna odbędzie się w pałacu prezydenckim, a następnie kurtuazyjna wizyta u prezydenta Iraku Barhama Saliha oraz spotkanie z władzami. Następnie papież spotka się z biskupami, kapłanami, zakonnikami, klerykami i katechistami w syryjskiej katolickiej katedrze Matki Bożej Zbawienia.
Następnego dnia papież poleci do Nadżafu, świętego miasta szyickiego, gdzie spotka się z wielkim ajatollahem Alim Al Sistani. „Islam w Iraku jest w większości szyicki” – przypomina o. abp Warda.
W niedzielę, 7 marca Franciszek poleci do Erbilu, gdzie zostanie powitany przez władze religijne i cywilne autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu. Następnie będzie w Mosulu na modlitwie za ofiary wojny w Hosh al-Bieaa (Plac Kościelny), z kolei w Qaraqosh, gdzie odwiedzić lokalną wspólnotę chrześcijańską i odmówi z nią Anioł Pański. Po południu powróci do Erbilu, aby odprawić Mszę św. na stadionie.
O. abp Warda nie ukrywa. że to trudna wizyta, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i pandemii Covid-19. Jednak władze tego kurdyjskiego regionu „traktują bezpieczeństwo papieża w bardzo poważny sposób, zatrudniając 10 tys. pracowników ochrony” – zapewnił. Na Mszę św. na stadionie w Erbilu „przygotowaliśmy tylko 10 tys. biletów, chociaż może pomieścić trzy razy tyle” – dodaje.
„Niektórzy fundamentalistyczni duchowni w mediach społecznościowych przyjmują wrogie nastawienie do podróży Papieża” – przyznaje o. abp Warda, ale iracka młodzież ma inne zdanie o Franciszku, ponieważ „zauważyli, jak często i jak współczująco papież mówił o sytuacji w Syrii i Iraku ”.
Papież opuści Bagdad rano 8 marca 2021 r.
za: cssr.news