• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  100 lat temu do Torunia przybyli redemptoryści

  Jest rok 1918. Polska odzyskuje niepodległość.

  – Zgromadzenie Redemptorystów szukało właściwie nowych miejsc, w których mogliby zakładać swoje placówki – mówił prof. Waldemar Rozynkowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

  Zakonnicy najpierw osiedlili się na Stawkach, gdzie powstała szkoła dla chłopców, którzy chcieliby poświęcić swoje życie Bogu. Szybko okazało się jednak, że miejsce było zbyt małe.

  – Dodatkową okolicznością, która sprawiła, że nie mogliśmy funkcjonować na Stawkach zbyt długo, była bliskość poligonu wojskowego – powiedział o. Wojciech Zagrodzki CSsR, proboszcz Parafii pw. Świętego Józefa w Toruniu.

  Przeszkadzały nie tylko działania wojskowe. Pewnego dnia doszło do przypadkowego ostrzału domu Niższego Seminarium Duchownego.

  – To rozstrzygnęło o tym, że nie można tam było dłużej przebywać – oznajmił o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

  Na toruńskich Bielanach z biegiem lat powstał klasztor i kościół. Zaczęli gromadzić się ludzie. Dziś to parafia św. Józefa, w której posługują ojcowie redemptoryści.

  – To miejsce zawsze tętniło życiem. Te wielkie zabudowania nigdy nie były puste – wskazał o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

  Intuicja, odwaga oraz przeświadczenie, że trzeba być razem ze świeckimi, towarzyszyły redemptorystom od początku. To świeccy byli ich siłą.

  – Pan Bóg nas nieustannie zaskakuje i nieustannie stawia przed nami wyzwania – podsumował o. Janusz Sok CSsR.
  W te wyzwania wpisuje się powstanie Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Wszędzie tam posługują ojcowie redemptoryści.

  Dziś, 19 marca 2021 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu sprawowana będzie Msza święta w duchu dziękczynienia za 100-lecie obecności redemptorystów w Toruniu. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz toruński, ks. bp Wiesław Śmigiel. Transmisję przeprowadzi Telewizja Trwam.

  za: TV Trwam News

  fot. archiwum Domu Zakonnego Redemptorystów w Toruniu

  Oto link do zapisu audycji „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja z dnia 18.03.2021 na temat 100-lecia obecności redemptorystów w Toruniu:

  www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-100-lecie-redemptorystow-w-toruniu/ 

  Aby obejrzeć plakat jubileuszowy w pełnej rozdzielczości, proszę kliknąć tutaj: PLAKAT.

  Udostępnij