• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tablica upamiętniająca pierwszych redemptorystów w Warszawie

  O. Dariusz Paszyński CSsR, Wikariusz Prowincjała, poświęcił w Wielkanoc, 16 kwietnia 2017 r., tablicę upamiętniającą dziesięciu redemptorystów, tzw. „benonitów”, którzy odeszli do wieczności w latach działalności wspólnoty przy kościele św. Benona w Warszawie, założonej przez św. Klemensa M. Hofbauera. Uroczystość odbyła się w kaplicy domu zakonnego redemptorystów przy ul. Pieszej w Warszawie. Wzięli w niej udział członkowie obu warszawskich wspólnot redemptorystów oraz dwoje oblatów Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

  W okolicznościowym przemówieniu zostało przypomniane utworzenie pierwszej placówki redemptorystów w Warszawie i 21-letnia historia tzw. misji nieustannej przy kościele pw. św. Benona (1787-1808). W tym okresie zmarło 10 redemptorystów, członków miejscowej wspólnoty. Zostali oni pochowani w krypcie pod kościołem św. Benona. Po wypędzeniu św. Klemensa i jego współbraci z Warszawy w 1808 r. i kasacie placówki, kościół został zamknięty.

  W późniejszych latach świątynia była używana m.in. jako koszary, magazyn wojskowy i fabryka. Prawdopodobnie z tych powodów w XIX w. doszło do likwidacji krypty i przeniesienia znajdujących się tam trumien na któryś z ówczesnych warszawskich cmentarzy. Do tej pory nie udało się ustalić obecnego miejsca spoczynku „benonitów” pochowanych pod kościołem św. Benona. Toteż tablica upamiętniająca ich życie i śmierć ma pełnić rolę symbolicznego nagrobku.

  o. Grzegorz Ruszaj CSsR, Warszawa

  Udostępnij