• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Orenburg: 170-lecie kościoła Matki Bożej Loretańskiej

  W dniach 6-8 października 2017 r. miały miejsce w Orenburgu w Rosji, gdzie od 1993 r. pracują redemptoryści, obchody jubileuszu kościoła pw. Matki Bożej Loretańskiej: 170-lecie istnienia i 20 rocznica powtórnego poświęcenia.

  Pierwszym dniem uroczystości było spotkanie dekanalne księży i sióstr zakonnych z naszego dekanatu (obwód orenburski, republiki Baszkirii i Tatarstanu). Konferencję dla księży i sióstr na temat wykorzystania mediów dla ewangelizacji przeprowadził obecny na uroczystościach o. Grzegorz Woś CSsRz Radia Maryja, który pracował kiedyś w Orenburgu. O. Waldemar Warzyński CSsRprzedstawił rys historyczny powstania parafii w Orenburgu i budowy kościoła, a s. Marzena Wielgus, służebniczka dębicka mówiła o historii odradzającej się parafii w latach 90-tych. Na spotkaniu dekanalnym razem z zebranymi już gośćmi z Polski (siostry służebniczki i obliczanki) było obecnych około 20 osób.

  Strona internetowa Regii św. Gerarda: redemptorist.ru

  W sobotę, 7 października rano w bibliotece miejskiej odbyła się konferencja naukowa na temat historii katolików w orenburskiej obłasti. Wieczorem miał miejsce w kościele koncert muzyki organowej i uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Klemensa Pickela, ordynariusza diecezji saratowskiej.

  Już od soboty naszą prowincję reprezentowali o. Piotr Podraza CSsR – wiceekonom prowincji oraz legendarny misjonarz Ameryki Południowej i Wschodu – o. Zbigniew Kotliński CSsR pracujacy niegdyś w Orenburgu. Jubileuszowej Mszy świętej w niedzielę przewodniczył i kazanie wygłosił nuncjusz apostolski z Moskwy ks. abp Celestino Migliore.

  Po Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła ks. Michała Zielonkę. Następnie był krótki spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży. W Eucharystii uczestniczyło ponad 120 osób, tak więc kościół był zapełniony.

  Wspólne świętowanie przeniosło się następnie na zewnątrz, gdzie przy pięknej pogodzie był poczęstunek dla wszystkich zebranych. Sporą grupą gości byli parafianie z Orska, którzy przyjechali do Orenburga w liczbie 20 osób. Byli także przedstawiciele parafii z Kemerowa, którzy przyjechali z tak daleka wraz z o. Andrzejem Legieciem CSsR.

  Całość uroczystości uwieńczona była także innymi oficjalnymi spotkaniami. Wraz z nuncjuszem apostolskim i biskupem ordynariuszem spotkaliśmy się z prawosławnym metropolitą Beniaminem, a w poniedziałek było oficjalne spotkanie nuncjusza z gubernatorem Województwa Orenburskiego, w którym uczestniczyliśmy także z my wraz z o. Zenonem Gieńcem CSsR, przełożonym Regii.

  Dziękujemy Bogu za tą długą, choć trudna historię naszego kościoła w Orenburgu i wszystkim gościom za uświetnienie naszej uroczystości.

  o. Piotr Łacheta, proboszcz

  WIĘCEJ: pełna galeria zdjęć

   

  Udostępnij