• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Matka Boża Częstochowska w Lubaszowej

  W środę 29 marca Magister Nowicjatu o. Mariusz Chyrowski CSsR wraz z dwoma nowicjuszami udali się do Zakliczyna, do wspólnoty franciszkanów, by odebrać Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który peregrynuje w naszej diecezji po męskich wspólnotach zakonnych.

  W drodze do wspólnoty redemptorystów Matka Boża nawiedziła najpierw kościół parafialny św. Gerarda w Lubaszowej, gdzie podczas Eucharystii o godz. 18 parafianie w ramach kończących się rekolekcji mogli modlić się wraz z Królową Polski.

  O godzinie 2030 rozpoczęliśmy wieczorne nabożeństwo we wspólnocie redemptorystów, podczas którego o. Bolesław Słota CSsR z Bielska-Białej wygłosił okolicznościową konferencję. Zwrócił w niej uwagę na to, że Matka Boża przychodzi zawsze wcześniej, by przygotować miejsce. Podkreślił, że jest Ona zawsze obecna w duchowości redemptorystów. Wspomniał też o różnych ikonach Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które znajdują się w Krakowie.

  Po wieczornym nabożeństwie nastąpiło całonocne czuwanie przy Obrazie Matki z Jasnej Góry, które zakończyliśmy o poranku wspólną jutrznią. O godzinie 1200 uczestniczyliśmy we Mszy św. konwentualnej, której przewodniczył i słowo wygłosił przełożony naszego domu o. Mariusz Chyrowski CSsR. W czasie kazania krótko opowiedział historię tej Ikony, która już po raz drugi peregrynuje po wspólnotach zakonnych w Polsce, a także podzielił się swym osobistym doświadczeniem spotkań z Matką Bożą Częstochowską. Podkreślił, że Maryja działa w każdej chwili, w drobnych, ale i poważnych momentach naszego życia. Na zakończenie zwrócił się do nowicjuszy, by pamiętali, zwłaszcza w trudnych chwilach, że Maryja jest zawsze blisko nas i chce wypraszać nam łaski u swego Syna.

  Po południu w czasie Godziny Miłosierdzia wspólnie modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie o godzinie 1600 rozpoczęliśmy nabożeństwo pożegnania obrazu, który został przekazany do naszych Współbraci do Tuchowa.

  Maryjo dziękujemy Ci za czas nawiedzenia, że mogliśmy przy Tobie czuwać i wpatrywać się w Twoje kochające oblicze, ale przede wszystkim uczyć się, czym jest miłość do Twojego Syna i drugiego człowieka.

  Br. Almar Suchan, Nowicjat Redemptorystów Lubaszowa

  Udostępnij