• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kard. Joseph Tobin CSsR: „Grałem w hokeja z polskimi rówieśnikami”[WYWIAD]

  Portal pl.aleteia.org przeprowadził wywiad z nowym kardynałem, naszym Współbratem i byłym Przełożonym Generalnym, kard. Josephem Tobinem CSsR z USA. Zapraszamy do lektury.

  * * *

  Kard. Joseph Tobin CSsR: Szczęść Boże!

  Anna Artymiak: Szczęść Boże! Widzę, że Ksiądz Kardynał mówi trochę po polsku.

  Tak, trochę. Cenię sobie Wasz język. W książce do gramatyki, z której od czasu do czasu się uczę, jest jedna rzecz, która uczy mnie pokory: półtorej strony dźwięków, które nie istnieją w angielskim. To mi tłumaczy, dlaczego Polacy mówią tak wieloma językami. Dlatego też wielu z was jest dobrymi matematykami i muzykami.

  Jako młody kapłan pracował Ksiądz Kardynał wśród Polonii, a później odwiedzał Polskę jako generał redemptorystów.

  Tak, ale też dorastałem wśród Polaków. Grałem w hokeja z polskimi rówieśnikami. Jadłem u nich bigos i pierogi. Później zrozumiałem Wasz wielki wkład intelektualny w życie Kościoła. Wydaliście wielu misjonarzy. Kiedy byłem w Polsce, poznałem jej różnorodność, niuanse, jak ludzie żyją w górach, nad Bałtykiem, na Śląsku. Lubię jeździć do Polski, bo jedzenie jest dobre (śmiech).

  Cenię sobie pobożność ludową, maryjną. Raz byłem na mszy w Chicago i grano pieśń „Serdeczna Matko”, a ja ją śpiewałem. To jest piękna pieśń, która trafia do mojego serca. Poznałem także cierpienie polskiego narodu, okropny XX wiek i teraz odkrywanie swojego miejsca pośród narodów, co nie jest łatwe. Istotne jest, by głos polski był słyszany.

  Początki pracy duszpasterskiej Księdza Kardynała wiążą się z pracą wśród biednych imigrantów. Doświadczenie dzisiaj bardzo przydatne.

  To jest dramat naszych czasów. Kościół musi być tam, gdzie jest wielkie cierpienie. CZYTAJ WIĘCEJ…

  fot. AP/FOTOLINK/pl.aleteia.org

  web-kardynac582-tobin-uc59bmiech-ap-fotolink

   

   

  Udostępnij