• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Wrocław: 100-lecie kościoła parafialnego

  Donośne „Te Deum” zabrzmiało w sobotę, 7 grudnia 2019 r. w małym wrocławskim kościele NMP Matki Bożej Pocieszenia na rozpoczęcie obchodów jego 100-lecia. Uroczystości przewodniczył metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny. Mszę św. poprzedził koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu p. prof. Piotra Rojka i o. dr. Tomasza Jarosza CSsR.

  Obchody jubileuszu zaplanowano na lata 2019-20, a rozpoczęło je modlitewno-artystyczne „Adwentowe czuwanie z Niepokalaną” – koncert pieśni adwentowych i maryjnych zaprezentowany przez organistę – p. prof. Piotra Rojka, dziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławia oraz baryton – o. dr. Tomasz Jarosza CSsR, uznanego wykonawcę muzyki operowej, oratoryjnej, kantatowej i innej, wykładowcę WSD Redemptorystów w Tuchowie.

  W czasie Mszy św. ksiądz arcybiskup w swej homilii, po zarysowaniu historii kościoła, wskazał na niego jako miejsce prostowania ludzkich dróg i wyrównywania pagórków, a także złożył całej wspólnocie serdeczne życzenia dalszego Bożego błogosławieństwa i duchowego rozwoju pod przewodnictwem nowego proboszcza i przełożonego wspólnoty redemptorystów, o. Witolda Barana CSsR.

  W uroczystości oprócz wiernych udział wzięli taże kapłani dekanatu Wrocław-Północ II na czele z ks. dziekanem kan. Markiem Dutkowskim, siostry służebniczki śląskie z matką generalną Dąbrówką Augustyn, a przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów reprezentował o. Łukasz Drożak CSsR i o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, członkowie Zarządu Prowincji.

  Po przybyciu redemptorystów niemieckich do Wrocławia w 1918 r. szybko podjęto decyzję o budowie małego tymczasowego kościoła do obsługi duszpasterskiej mieszkańców rozwijającego się osiedla Dąbie na Biskupinie. Do budowy użyto drewna z rusztowania remontowanej właśnie jednej z wież wrocławskiej katedry. Władze hitlerowskie nie pozwalały na budowę większego budynku, a trudny czas wojenny i komunistyczny nie sprzyjały wielkim planom budowlanym i kościół z tymczasowego stał się stałym kościołem parafialnym dla wspólnoty prowadzonej od 1945 r. przez polskich redemptorystów.

  Miejsce to – dla wielu mieszkańców osiedla, ale i przybywających z całej Polski i ze świata – stało się przez lata prężnym ośrodkiem duszpasterstwa parafialnego dzieci, młodzieży, rodzin i starszych, środowiska akademickiego, ruchów kościelnych i Rodziny Radia Maryja.

  Będziemy informować przyszłym roku o następnych punktach obchodów stulecia kościoła na wrocławskim Wittigowie, a Czytelników prosimy o modlitwę za miejscową wspólnotę parafialną i zakonną oraz zapraszamy do odwiedzin.

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, fot. Paweł Gębski; Wrocław

  Udostępnij