• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  USA: „Wakacje z Panem Bogiem” już po raz dziewiętnasty

  „Wakacje z Panem Bogiem” – wakacyjne rekolekcje wyjazdowych dla dzieci, młodzieży i rodzin –  odbyły się już po raz dziewiętnasty. W obozach biorą udział dzieci i młodzież z rodzin zamieszkałych w stanach New Jersey, Nowy Jork, Pensylwania, Connecticut, Illinois  a także z Polski.

  Organizuje je w USA od 2007 roku redemptorysta, o. Waldemar Łątkowski, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Cicero, IL (Chicago), a wczesniej do 2019 roku proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy NJ.

  * * *

  Byłem kilka razy na “Wakacjach z Panem Bogiem” w poprzednich latach, ale w tym roku 2021 były one szczególne. Zastanawiam się, dlaczego? Co na to wpłynęło?Przecież nie było wiele nowych rodzin a jednak atmosfera była super.

  Może temat tegorocznego spotkania (4 -10 lipca 2021 r.) tak na uczestników podziałał: ” Bóg Ojciec nas kocha”, czy też po prostu pragnienie bycia razem, a urok miejsce w Silver Bay w stanie Nowy Jork też miał na to wpływ?

  Pierwszy dzień, jak zwykle to bywa potrzebował zapoznania się ze sobą i programem dnia. Ale dało się zauważyć, że czym dni ubywało, tym uczestnicy czuli się coraz bardziej otwarci na siebie i radośni i dzieci, i rodzice.

  Poranne spotkania w grupach dobrze przygotowane przez prowadzących (a było ich kilka w zależności od wieku) nie było miejsca na pasywne siedzenie. Choć atmosfera była swobodna, to trzeba było zaangażować się i wypowiedzieć swoje zdanie na dany temat. Na twarzach pojawiało się coraz bardziej zadowolenie i radość ze wspólnego przebywania i odkrywania kim tak naprawdę jest Bóg nasz Ojciec. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie naszych troskliwych rodziców a szczególnie ojców jak ważną i niezbywalną role odgrywają oni w rodzinie.

  Po poobiedniej rekreacji, a później wieczorem rodzice pod przewodnictwem o. Waldemara przybliżali sobie wiedze o roli i wartości sakramentów. Były to pełne otwartości spotkania, które uświadamiały nam jak ważne miejsce zajmują one w życiu każdej rodziny, która jest kościołem domowym odpowiedzialnym za kształtowanie postaw i sumień dzieci. Czasy są bardzo wymagające od rodziców, którzy potrzebują ustawicznego wsparcia duchowego i wzajemnego zrozumienia i szacunku w prowadzeniu rodziny.

  Bardzo znaczącym i miłym było zaangażowanie starszych dzieci w pomoc i opiekę, które spontanicznie lgnęły do młodszych kolegów. To też było znamienne jako akt solidarności i wspólnotowej odpowiedzialności. Wszystkie tu wyżej wymienione elementy, a na pewno było ich więcej, miały wpływ na to, że czuło się atmosferę rodzinną. Codzienna Eucharystia i spowiedź także kształtowały atmosferę.

  Nie zabrakło wieczornicy dedykowanej osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz poprzez przygotowane przedstawienie uczczono rok św. Józefa.

  Podsumowując wielkie brawa dla organizatorów, o. Waldemara, pani Kasi, prowadzących grupy i liturgie oraz innym bezpośrednio zaangażowanym. Indywidualne przyrzeczenie wierności Bogu Ojcu, a także sceny biblijne odegrane przez dzieci też były okrasą i przywodziły nam na pamięć dobroć Boga.

  Niech te kilka słów na temat „Wakacji z Panem Bogiem” przypomni nam tę wspaniałą atmosferę i zachęci do kontynuacji w codziennym życiu atmosfery „Wakacji z Panem Bogiem” pamiętając jak dobry jest Bóg nasz Ojciec.

  ks. Paweł Dziatkiewicz SDB

  Więcej informacji na stronie: wakacjezbogiem.com oraz facebook.com/Wakacje-z-Panem-Bogiem-354103368551168.

   

  Udostępnij