• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Toruń: 50 rocznica koronacji obrazu MB Nieustającej Pomocy [ZAPROSZENIE]

  Wielkimi krokami zbliżają się uroczyste obchody 50 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w jej sanktuarium na Bielanach w Toruniu. Zapraszamy wszystkich do modlitwy i uczestnictwa – sobota, 30 września 2017 r.!

  Zaprowadzony przez redemptorystów i dynamicznie rozwijający się w Toruniu i okolicy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyczynił się do tego, że dekretem papieża Jana XXIII z 29 listopada 1962 r. została Ona ogłoszona główną patronką ówczesnej diecezji chełmińskiej, a papież Paweł VI w 1968 r. zezwolił na dołączenie tego tytułu maryjnego do litanii loretańskiej na terenie diecezji. Wskutek tej decyzji nieustanną nowennę zaczęto odprawiać w parafiach diecezji, a do wielu kościołów wprowadzono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  W tym też czasie odbyła się koronacja toruńskiego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy koronami papieskimi. Aktu tego dokonał 1 października 1967 r. Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski w obecności 13 biskupów, ok. 300 kapłanów i 30 tys. wiernych. Homilię wygłosił ks. bp Jerzy Ablewicz. Po kradzieży koron w 1969 r, odbyła się rekoronacja obrazu 26 marca 1969 r.

  W 1992 r. została utworzona diecezja toruńska. Jej pierwszy pasterz ks. bp Andrzej Suski ogłosił tę świątynię sanktuarium diecezjalnym, a Matkę Bożą Nieustającej Pomocy główną patronką diecezji, którą zawierzył Jej 27 czerwca 1992 r.

  WIĘCEJ: Historia kultu i Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

  Jubileuszowa Msza św. odbędzie się w sobotę, 30 września 2017 r. o godz. 17.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uroczystości będą transmitowane przez Radio Maryja i TV Trwam.

  red.

  Udostępnij