• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  5 stycznia: wspomnienie św. Jana Neumanna, biskupa redemptorysty

  5 stycznia w kalendarzu liturgicznym redemptorystów przypada wspomnienie św. Jana Neumanna, biskupa redemptorysty (1811-1860). Wszystkim, którzy znają Zgromadzenie Redemptorystów z prac misyjnych i rekolekcyjnych, posługi duszpasterskiej oraz apostolatu medialnego, pragniemy przybliżyć ciekawą sylwetkę jednego z czterech świętych redemptorystów. Obok chlubnych postaci św. Alfonsa Liguoriego, św. Klemensa Hofbauera i św. Gerarda Majelli prezentuje on współczesny styl świętości realizowanej w warunkach niesłychanie trudnych.

  08 - Ciotti, S. G. NeumannJako spadkobierca duchowej kultury środkowo-europejskiej dziewiętnastego wieku, podejmując ryzykownie dolę emigrantów, zaimponował iście amerykańskim rozmachem w pracy dla Królestwa Bożego na drugiej półkuli. Bogactwem swojej osobowości fascynuje ludzi różnego wieku i profesji. Barwny film jego krótkiego, bo 49-letniego życia rozegrał się przeszło 150 lat temu, a przecież znajdujemy w nim odbicie postaw i pragnień charakteryzujących współczesnych ludzi, którzy szlachetnie myślą o własnej świętości realizowanej w codziennym życiu bez cudów, o ekumenicznym dążeniu do jedności w chrześcijaństwie i pokojowej współpracy między narodami wszystkich kontynentów.

  Jan Neumann to żywy most miedzy Europą a Ameryką, to wędrowny kaznodzieja z plecakiem na ramieniu, to człowiek często zapadający na zdrowiu, to misjonarz posiadający jakby szósty zmysł podchodzenia do ubogich emigrantów, to katolicki biskup umierający na rękach protestantów. To wszystko sprawia, że jest taki ludzki i budzi sympatię. Młodzież może podziwiać w nim wielkie zamiłowanie do nauk przyrodniczych i lingwistycznych, władał bowiem ośmioma językami. Dla zakonników stanowi wzór oddania się woli Bożej przez posłuszeństwo i pokorę oraz odważną realizację charyzmatu. Kapłanom zaś przybliża sekret łączenia studiów teologicznych, zwłaszcza Pisma świętego z gorliwością w podejmowaniu apostolatu w niełatwych warunkach. Wreszcie dla biskupów niesie cudowną inspirację nadziei, że również niepozorny człowiek, jakim był nasz święty, może dokonać wielkich rzeczy stając się uległym narzędziem Ducha Świętego.

  Św. Jan Neumann jest dziś czczony jako szczególny patron osób cierpiących na choroby nowotworowe. Wielu modlących się przez jego wstawiennictwo doświadczyło już duchowej pomocy a nawet uratowania z choroby. Oto tekst modlitwy do św. Jana Neumanna, który może być pomocny w takich sytuacjach.

  o. Sylwester Cabała CSsR

  Modlitwa do św. Jana Neumanna, patrona osób cierpiących na choroby nowotworowe

  Święty Janie Neumannie, twe gorące pragnienie doprowadzenia wszystkich do Chrystusa skłoniło cię do opuszczenia swego domu i ojczystego kraju; naucz mnie godnie żyć w duchu chrztu świętego, który czyni mnie dzieckiem Ojca Niebieskiego i bratem (siostrą) Jezusa Chrystusa.

  Uproś mi łaskę oddania się na twój wzór w służbie potrzebującym, słabym, cierpiącym i opuszczonym. Pomóż mi chodzić wytrwale trudnymi i niekiedy bolesnymi drogami życia, czerpiąc siłę z Ciała i Krwi naszego Odkupiciela, pod czujną ochroną Najświętszej Maryi Panny.

  Wstaw się za mną u Jezusa w sprawie, którą ci szczególnie polecam …

  Niech prowadzi nas światło żywej wiary, byśmy zawsze byli gotowi na spotkanie z naszym Ojcem w niebie. Amen.

  Udostępnij