• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Rzym: Papieska Akademia Alfonsjańska na audiencji u papieża Franciszka

    Ojciec święty Franciszek spotkał się 23 marca 2023 r. z Papieską Akademią Alfonsjańską – profesorami, pracownikami, studentami – oraz z Radą Generalną Zgromadzenia Redemptorystów i redemptorystami ze wspólnot w Rzymie (San Alfonso, San Gioacchino, Monterone), a także z Prowincji Neapolitańskiej.

    Spotkanie w watykańskiej Sali Klementyńskiej było punktem kulminacyjnym sympozjum zorganizowanego przez Papieską Akademię Alfonsjańską na temat: „Święty Alfons, duszpasterz najmniejszych i doktor Kościoła”. Papież wszedł do sali powitany oklaskami 195 obecnych osób. O. prof. Alfonso Amarante CSsR, rektor Akademii, przywitał Ojca świętego i podziękował mu szczególnie za nadanie uczelni tytułu „Akademii Papieskiej”. Podziękował również za żywe zainteresowanie Akademią i alfonsjańską myślą moralną oraz za nieustanne wzywanie Akademii do wierności nauce św. Alfonsa Liguori w naszych czasach.

    WIĘCEJ: Rzym: Akademia Alfonsjańska podniesiona do rangi Instytutu Papieskiego

    WIĘCEJ: Papież do redemptorystów w spontanicznej wypowiedzi: Jesteście formatorami sumienia moralnego

    Ojciec święty w swoim przemówieniu podkreślił, że teologowie moraliści, misjonarze i spowiednicy są powołani do wejścia w żywą relację z ludem Bożym i muszą być uważni na wołanie najmniejszych. Członkom Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej papież Franciszek zalecił rozeznawanie w duchu miłosierdzia. W dziedzinie bioetyki wezwał do „stronienia od ekstremistycznej dynamiki polaryzacji” i łączenia rygoru naukowego z bliskością prawdziwego życia ludzi.

    Dalej podkreślił: „Używajcie 'języka ludu’ zgodnie z tradycją św. Alfonsa i wypracowujcie praktyczne i humanizujące propozycje życia moralnego, aby uczynić owoce refleksji teologicznej dostępnymi”. Napominał, aby „zawsze być po stronie konkretnego człowieka” i „nie zapominać o rozeznaniu wiernych”, do których każdy należy, używając narzędzi refleksji etycznej do budowania solidnych umocnień, które bronią go przed szalejącą mentalnością użyteczności i marnotrawstwa”.

    Podkreślił także: „Zostaliście wzięci ze stada owiec, należycie do niego, nie zapominajcie o tym, czym lud oddycha, o czym myśli, co czuje. I to nie jest komunizm, socjalizm, nie! To jest święty wierny lud Boży, który jest nieomylny w zmyśle wiary, nie zapominajcie o tym! Tak mówi Sobór Watykański I, a potem Watykański II”.

    WIĘCEJ: Wywiad z papieżem Franciszkiem: Życie moralne jest edukacją dla człowieka, a nie retoryką schematów

    Papież Franciszek przestrzegał przed padaniem ofiarą zimnej moralności z sali wykładowej i zza biurka, która jest pozbawiona uczuć, a zachęcał, by raczej wybrać propozycję dojrzałą dzięki „rozeznaniu duszpasterskiemu pełnemu miłosiernej miłości, nastawionemu na zrozumienie, wybaczenie, towarzyszenie i przede wszystkim integrację”. Każda propozycja teologii moralnej ma bowiem za fundament miłość Boga.

    Ojciec święty podzielił się w tym względzie osobistym wspomnieniem. Powiedział: „Wyobraźcie sobie, że zabroniono nam czytać pierwszą książkę o. prof. Bernarda Häringa CSsR, 'Prawo Chrystusa’: 'To jest heretyckie, nie można tego czytać!’. A ja studiowałem taką kazuistyczną moralność: 'Grzech śmiertelny, jeśli na ołtarzu brakuje dwóch świec, powszedni, jeśli brakuje tylko jednej’. Cała kazuistyka tak wygląda, co mówię z pokorą. Dzięki Bogu to już minęło, owa moralność zimna, zza biurka. (…) Teologowie moraliści, misjonarze i spowiednicy są wezwani do wejścia w żywą relację z Ludem Bożym, przyjmując w szczególności wołanie najmniejszych, aby zrozumieć ich rzeczywiste trudności, spojrzeć na życie z ich perspektywy i zaproponować im odpowiedzi odzwierciedlające światło odwiecznej miłości Ojca”.

    Papież podkreślił, że wybrana przez św. Alfonsa droga pośrednia, tzw. „droga złotego środka” polega na intensywnym słuchaniu, na wędrówce z ludźmi w kształtowaniu ich sumień, na pokorze i nadziei. Ojciec święty podjął następnie kwestie moralności społecznej. Postawą proponowaną do wejścia w złożoną tkankę społeczeństwa, w którym żyjemy, jest pokorne kroczenie z ludem Bożym, unikając postaw potępiających.

    Kryzys środowiska, przemiany ekologiczne, wojna, system finansowy wpływający na kondycję życia ludzi aż do tworzenia nowych niewolników, wyzwanie budowania braterstwa między ludźmi i między narodami – to zagadnienia, które muszą nas pobudzać do badań i dialogu. Pan jest celem dziejów ludzkości, a rodzaj ludzki, odnowiony w Chrystusie, jest przeznaczony do wzrastania jako rodzina Boża. To jest cel naszej pracy!

    Ojciec święty na koniec obdarzył zgromadzonych swoim apostolskim błogosławieństwem i osobiście pozdrowił każdego ze 195 obecnych, a następnie pozował do fotografii z całą grupą. Był to piękny dzień dla Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej, która wkrótce obchodzić będzie 75 lat swojej służby Kościołowi, ale także dla całego Zgromadzenia Redemptorystów, które stara się żyć w duchu św. Alfonsa Liguori jako misjonarze nadziei idący za Odkupicielem.

    o. Joseph Ivel Mendanha CSsR, radny generalny, Rzym; za: cssr.news

    WIĘCEJ: Papież: moraliści mają iść z ludźmi, a nie tylko grozić palcem

    * * *

    Papieska Akademia Alfonsjańska to Wyższy Instytut Teologii Moralnej należący do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Na uczelni można odbywać studia specjalistyczne z teologii moralnej na najwyższym światowym poziomie.

    Udostępnij