• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Orsk – Południowy Ural

    280 km na wschód od Orenburga położony jest Orsk. W 1996 r. z tego 270-tysięcznego miasta przybyła do orenburskiej parafii delegacja katolików, którzy prosili, by objąć opieką duszpasterską ich wspólnotę.

    Jak się okazało, w tej wspólnocie było bardzo dużo ludzi pochodzenia niemieckiego. Byli to potomkowie Niemców nadwołżańskich, których Stalin w sierpniu 1941 roku deportował w różne części ZSRR pod pretekstem, że stworzą na Wołdze drugi front i uderzą w Armię Czerwoną „od tyłu”. W ten sposób zostali „rozrzuceni” po Kazachstanie, Syberii i na Uralu. Wtedy to właśnie do Orska trafiło ponad 40 tysięcy Niemców. Przez cały czas potajemnie spotykali się na modlitwy. Niekiedy odwiedzali ich kapłani, narażając się na szykany i prześladowania. Jednym z nich był ks. Aleksiej Zarycki, który zginął w obozie w Karagandzie, a którego papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym podczas swojej pielgrzymki na Ukrainę.

    Od 1996 r. raz w miesiącu ojcowie z Orenburga odwiedzali orskich katolików. Pierwsza Msza Święta w Orsku odbyła się w Święta Wielkanocne, 07 kwietnia 1996 r. w mieszkaniu, w którym u gospodarzy na ścianie w kuchni wisiała papierowa ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Czy to przypadek? Był to znak podtwierdzający, że parafia będzie pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 1 maja 1998 r. posługę proboszcza w tej parafii rozpoczął o. Dariusz Paszyński CSsR. Zaś w 1999 roku dołączył do niego o. Paweł Jurkowski  CSsR.

    12.12.1998 roku – w zakupionym domu, który po rozbudowie do 2006 roku był miejscem modlitwy i życia parafii – została poświęcona kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Natomiast 25.06.2006 roku został poświęcony w Orsku nowo wybudowany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez Nuncjusza Apostolskiego z Moskwy abp Antonio Mennini i bp Klemensa Pickela ordynariusza Diecezji św. Klemensa w Saratowie. W październiku 2009 roku przy kościele został otwarty dom parafialny wraz z częścią klasztorną.

    Od 2009 do 2011 r. posługę proboszcza w Orsku pełnił o. Paweł Jurkowski, następnie od 2011 do 2015 roku o. Zenon Gieniec. Od 2015 r. do 2019 r. proboszczem był o. Paweł Mroczek, który posługiwał wraz z o. Waldemarem Warzyńskim. Od 2019 r. pposługę proboszcza pełni o. Waldemar Warzyński.

    Razem z redemptorystami pracują w Orsku od września 2000 r. siostry nazaretanki, które najpierw mieszkały w Nowotroicku, mieście 120-tysięcznym, oddalonym od Orska o 15 km, a potem od października 2009 r. zamieszkały w Orsku, w dawnym domu parafialnym i klasztorze redemptorystów. Przez pewien czas prowadziły w tym domu katolickie przedszkole, udzielając się także w świetlicy dla ubogich dzieci, prowadzonej w domu parafialnym przy kościele.

    Zarówno Orenburg jak i Orsk należą do Diecezji św. Klemensa w Saratowie. W Orsku posługiwali także: o. Jan Główczyk, o. Dmitrij Labkou i o. Piotr Łacheta.

    Kontakt: 462404, Оренбургская область, г. Орск,

    ул. Нефтянников 1г

    tel./fax: +8 (3537) 22 32 15

    Strona internetowa Regii Św. Gerarda: redemptorist.ru

    Udostępnij