• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Polacy w Monachium uroczyście obchodzili Dzień Papieski

  Dzień Papieski jest centralną uroczystością w roku, do której monachijskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w polskiej parafii prowadzonej przez redemptorystów przygotowuje się z wielką starannością. Niedziela, 13 października 2019 r., pod hasłem „Wstańcie, chodźmy” upłynęła w naszej parafii w szczególnej atmosferze czci i wdzięczności za dar wyjątkowego pontyfikatu Papieża Polaka.

  W piątek poprzedzający Dzień Papieski, 11 października, rozpoczęła się peregrynacja tryptyku z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Nowenna, która w Polskiej Parafii Katolickiej w stolicy Bawarii potrwa do 19 października, zapoczątkowała peregrynację Tryptyku w Europie. Na zaproszenie Opiekuna Koła. o. proboszcza Stanisława Pławeckiego CSsR do Monachium przybył z Rzymu ks. prałat Sławomir Nasiorowski, pracujący od 18 lat w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

  Gość zaszczycił swoją obecnością sobotnie spotkanie Koła Przyjaciół Fundacji JP II. Prezes p. Marta Czempik przedstawiła formy działalności monachijskiego Koła. W swojej prelekcji ks. Nasiorowski podzielił się z zebranymi osobistymi przeżyciami z czasów, kiedy przebywał blisko Papieża, mieszkając na Watykanie i towarzysząc Mu w wielu zagranicznych pielgrzymkach. W swoim świadectwie wyznał, że świętość Karola Wojtyły czuło się spotykając Go, słuchając Jego kazań, a przede wszystkim widząc Go zatopionego w modlitwie. Ks. prałat zwrócił się do członków Koła z apelem, by nadal z zaangażowaniem wspierali Fundację modlitewnie i finansowo, a przede wszystkim szerzyli dziedzictwo Jana Pawła II i sięgali po Jego nauczanie, które nadal jest aktualne. Po spotkaniu zakończonym agapą członkowie Koła udali się do kościoła na Mszę Św. i modlitwę przed Tryptykiem.

  W niedzielę podczas Mszy Świętych ks. prałat dzielił się z Polakami swoimi wspomnieniami o Janie Pawle II, podkreślając świętość, a jednocześnie wielkość Papieża – Człowieka dobrodusznego, szczerego i otwartego na bliźniego. Członkowie Koła zbierali wśród wiernych ofiary na potrzeby Fundacji Jana Pawła II.

  My, członkowie Koła, czujemy się ponownie wezwani do działania hasłem Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”. Nie zwlekajmy, dawajmy świadectwo starając się być dobrymi chrześcijanami na wzór św. Jana Pawła II. Już teraz cieszymy się na wyjazd na obchody 100. lecia urodzin naszego ukochanego Ojca Świętego do Rzymu w kwietniu 2020 roku.

  Beata Tomczyk-Paniak, Monachium

  Udostępnij