• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  ZM „Wschód” – lato 2019

  Okres wakacji to dla animatorów Zespołu Misyjnego „Wschód” czas wytężonej pracy, a także zwieńczenie całorocznego przygotowania do rekolekcji dla dzieci i młodzieży, które ta grupa misyjna prowadzi w krajach Europy Wschodniej.

  W tym roku odbyły się w ośmiu miejscach: cztery turnusy na Białorusi (Szumilino, Widze, Łyntupy i Grodno – parafia redemptorystów), trzy na Ukrainie (Strzelczyska, Miżyciec i Błozew) oraz jeden na Litwie (Soleczniki Małe). W sumie uczestniczyło w nich około 520 dzieci i młodzieży.

  Tematem tegorocznych turnusów rekolekcyjnych była relacja z Panem Jezusem przeżywana na modlitwie oraz w sakramentach spowiedzi i Eucharystii. Zagadnienia związane z tymi podstawami życia chrześcijańskiego obecne były zarówno podczas katechez, homilii oraz wspólnych modlitw. Specjalnie na tę okazję powstał zestaw konferencji oraz pomocy służących przybliżeniu tematyki uczestnikom. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również spotkania zorganizowane specjalnie dla młodzieży (w dwóch miejscowościach), które prowadził nasz animator p. Piotr Podlecki.

  Rekolekcje to dla dzieci także okazja do zabawy prowadzonej przez animatorów, wspólnych tańców, gry w piłkę, śpiewu oraz plastycznych ekspresji. Każde z miejsc, gdzie odbyły się „wakacje z Bogiem”, ma swoją własną, unikalną specyfikę, która również służy dobremu przeprowadzeniu tych spotkań. W niektórych z nich istnieje możliwość zorganizowania pieszej pielgrzymki do pobliskiego sanktuarium, dzięki czemu dzieci poznają swoją okolicę i miejsca związane z wiarą; w innych miejscach natomiast dzieci chętnie prezentują swoje talenty na scenie – dzięki temu każde rekolekcje są zaskakujące.

  W przebieg tegorocznych rekolekcji zaangażowanych było 4 ojców redemptorystów, 11 braci kleryków oraz 33 świeckich animatorów. Serdecznie dziękujemy ojcu Sylwestrowi Pactwie, szefowi naszego Zespołu, jak również ojcom Tymoteuszowi Macioszkowi, Andrzejowi Jodkowskiemu oraz Edwardowi Petelczycowi za podjęcie zadania bycia duchowymi przewodnikami na rekolekcjach i poświęcenie swojego wolnego czasu sprawie ewangelizacji. Animatorom kierujemy słowa wdzięczności za ofiarowane siły, talenty, a przede wszystkim za świadectwo bycia chrześcijanami i misjonarzami Chrystusa.

  Przeprowadzenie tak licznych prac rekolekcyjnych nie byłoby możliwe bez konkretnej pomocy ze strony różnych osób prywatnych, instytucji i parafii, które wspierały działalność Zespołu zarówno w zakresie materialnym, jak i duchowym. Naszą wdzięczność chcemy wyrazić także księżom proboszczom miejsc, do których się udaliśmy, oraz tym, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia rekolekcji.

  Zainteresowanych dołączeniem do naszej grupy zapraszamy na zjazd Zespołu, który odbędzie się w dniach 18-20 października w Lubaszowej k. Tarnowa. Więcej informacji na stronie WWW i na Facebooku.

  Zespół Misyjny „Wschód” jest grupą apostolską, która przez organizację rekolekcji dla dzieci i młodzieży w krajach Europy Wschodniej aktywnie włącza się w charyzmat Zgromadzenia Redemptorystów, jakim jest praca wśród najbardziej opuszczonych i ubogich. Skupia osoby świeckie (w różnym wieku i różnego zawodu) i konsekrowane (redemptorystów oraz siostry zakonne).

  Br. Piotr Mazur CSsR, sekretarz ZM „Wschód”

  Udostępnij