• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Poznacie ich po owocach!

  O. Marcos da Silva Santos CSsR, brazylijski misjonarz redemptorysta z Brazylii pod koniec września 2018 r. odwiedził Polskę. Jak do tego doszło? Wszystko zaczęło się od misji ludowych przeprowadzonych przez ekipę misyjną redemptorystów, w mieście Salvador, w stanie Bahia na północy Brazylii. Był to rok 2004.

  Ale wróćmy do początku – w 1972 roku polscy redemptoryści rozpoczęli pracę duszpastersko-misyjną w mieście Bom Jesus da Lapa, oddalonym około 850 km od stolicy województwa miasta Salvador. Od samego początku zajmowali się pracą powołaniową zapraszając młodych, rodzimych chłopaków do wstąpienia do zakonu Ojców Redemptorystów. W 1988 roku trzech polskich kleryków poleciało do Brazylii aby tam ukończyć swoje studia teologiczne. Byli do Antoni Niemiec z Libuszy koło Biecza, Krzysztof Mamala z Jazowska koło Nowego Sącza i ja – Józef Andrzej Grzywacz z Desznicy.

  Po otrzymaniu świeceń kapłańskich i po rocznym stażu pastoralnym zostałem wyznaczony do pracy powołaniowej w Brazylii. Trwało to przez 9 lat – wiele spotkań, listów, odwiedzin, rekolekcji z młodymi ludźmi na obszarze trzy razy większym od powierzchni Polski.

  W tym czasie spotkałem ponad 800 chłopców zainteresowanych powołaniem zakonnym. Z tych ponad 800 wstąpiło do seminarium ponad 40 młodzieńców, z których do święceń kapłańskich przystąpiło 12.  Jednym z nich jest Ojciec Marcos da Silva Santos, urodzony w 1989 roku.

  Ojciec Marcos poznał redemptorystów podczas misji ludowych prowadzonych przez naszą ekipę misyjną w jego parafii liczącej wtedy 20 wspólnot. W jego wspólnocie misje głosił o. Tadeusz Pawlik CSsR, misjonarz z Tuchowa, który na misjach pracuje 45 lat. Potem młody Marcos wszedł w kontakt z naszym Duszpasterstwem Powołaniowym i wstąpił do naszego seminarium. Najpierw w Bom Jesus da Lapa, następnie w Salvadorze i w Campina Grande. Wyświęcony na kapłana w jego rodzinnej parafii, w 2015 roku, obecnie jest wychowawcą w seminarium w Bom Jesus da Lapa i duszpasterzem powołaniowym.

  Motywem pobytu w Europie i w Polsce był kurs duchowości alfonsjańskiej jaki odbył się we Włoszech pod koniec sierpnia i na początku września 2018 r. W kursie tym prowadzonym w języku hiszpańskim uczestniczyło 26 redemptorystów z Ameryki Południowej, z następujących krajów: Republika Dominikany, San Salvador, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Argentyna i Brazylia. Były to trzy tygodnie rekolekcji „w drodze”, albo lepiej mówiąc „w historii”. Odwiedziliśmy Rzym, Tivoli, Scifelli, Frosinone, Monte Cassino, Muro Lucano, Deliceto, Pompeje, Scala, Santa Agata dos Godos, Ciorani, Neapol i Pagani. Przeszliśmy śladami świętego Alfonsa Maria Ligório, świętego Gerarda Majella, świętego Klemensa Hofbauera, i błogosławionego Gerario Sarnelli.

  W Polsce O. Marcos da Silva Santos mógł zwiedzić Warszawę, (w tym Centrum Formacji Misyjnej), Kraków, Łagiewniki, Częstochowę, Wadowice, Bielsko Białą, Tuchów, Lubaszowę, Zamość i Desznicę.

  Warto było siać ziarno wśród tubylczej młodzieży w Brazylii, bo oto już sami Brazylijczycy zapraszają i przygotowują innych Brazylijczyków do pracy misyjnej! I tak spełniają się słowa Pisma Świętego: „Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost – Bóg” 1 Kor 3,6-7. Bóg zapłać wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom na rzecz Misji Zagranicznych, a w sposób szczególny dla członków Patronatu Misyjnego. Szczęść Wam Boże i niech Matka Nieustającej Pomocy zawsze wstawia się za Wami.

  o. Józef Grzywacz CSsR, Brazylia

  Więcej na blogu: mariologiapopular.blogspot.com

  Zobacz również:

  1. Moc ikony Nieustającej Pomocy w Brazylii
  2. Misje Redemptorystów w Araças
  3. Rok maryjny w Brazylii
  4. Misje redemptorystów wśród Polskich migrantów w Aquia Branca 

  Udostępnij